• Bilecik16 °C

DİDEM UÇAK / Uzman Klinik Psikolog - Aile&Çif

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİDEM UÇAK / Uzman Klinik Psikolog - Aile&Çif

BEN DELİ MİYİM? SEN DELİ MİSİN?

16 Kasım 2017 Perşembe 12:58

-Sen Deli misin? Psikologa niçin gidiyorsun? Psikologa deliler gider.
-Psikolog hanım bana arkadaşım Selma sen delisin dedi. Ben deli miyim gerçekten?
-Kalbim çarpıyor, nefesim daralıyor, uykularım bozuldu sen delirdin diyorlar. Ben delirmiş mi oluyorum psikolog hanım?
Gibi bazen deli kelimesini içerecek böyle ve daha fazlası diyaloglarla da karşı karşıya gelebiliyoruz ve cevabımız; ‘’Hayır, sen DELİ değilsin’’.
Yok artık Didem Hanım hala böyle şeyler duyuyor, dinliyor musunuz? İnsanlar psikologlar konusunda artık bilinçlenmiş olmalı! Deme. Çünkü ne yazık ki, evet bazen duyuyoruz ve dinliyoruz (Tabii ki de sözümüz danışanlara değil, dışarıdaki kirli bilgilere). Yüksek bir rakam psikoloğun ne tür bir işlevinin olduğunu anlasa ve bilse de düşük bir rakam psikoloğun işlevini anlayamadı. Aslında anlamak istemiyor çünkü işine gelmiyor ya da diğer ihtimal kişinin bu konuda gerçekten masum bir şekilde bilinçsiz olmasıdır.
Komşu Leyla, işyerindeki Mahmut, dışarı da gezen Hüseyin vb. psikolojiye dair o kadar çok şey biliyorlar ki ve etrafına acımasızca öyle etiketler yapıştırıyorlar ki, hiç sormayın. Onlara göre bir insan ya DELİ ya da SAĞLIKLI ama doğrusu öyle değil.
Yıllarca psikoloji eğitimi aldım. Sayılarca hocam oldu. DELİ kelimesini hocalarımdan hiç duymadım. Uzmanlık kitaplarımda da deli kavramı yazmıyor. Yıllardır sahada uzman olarak çalışmaktayım hiç deli kavramını çalışmadım. Ama depresyon çalıştım, panik atak çalıştım, takıntılar çalıştım, öfke kontrolsüzlüğü çalıştım, fobiler çalıştım, çocuklardaki ve gençlerdeki onlarca sorunu çalıştım, aileye ve çiftlerin sorunlarına dair sayısızca sorun çalıştım ama DELİ ÇALIŞMADIM çünkü gelmedi, çünkü DELİ KAVRAMI yok.
Hadi tekrardan söyleyelim o zaman için rahat olsun insan DELİ KAVRAMI yok.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın...

http://www.didemucak.com.tr/tr/yetiskin-danismanligi 

Bu yazı toplam 873 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
2. MANŞET
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Osmaneli Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 228 461 54 65 | Haber Yazılımı: CM Bilişim