• Bilecik14 °C

MEHMET ERDEM / Yazı İşleri Müdürü

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MEHMET ERDEM / Yazı İşleri Müdürü

NE OLACAK BU OSMANELİ ÇİFTÇİSİNİN HALİ

16 Ağustos 2019 Cuma 09:51

Osmaneli Haber Gazetesinin, Osmaneli ilçemizde yayın hayatı, 3.ncü yılını doldurdu, dördüncü yaşıan ayakbastı. 
Yayın hayatına geçtiğimiz günden bu yana, bir Tarım Kenti olan Osmaneli ilçemizde, Tarım ile ilgili onlarca habere imza attık. Köylerimize kadar giderek, Karpuz, Domates, Şeftali üreticilerimiz ile defalarca konuştuk, üreticilerimizin durumlarını dile getirmeye çalıştık. Osmaneli ilçemiz bölgemizde ürün çeşitliliğinin en yoğun olduğu kenttir. Karpuzundan Domatesine, Şeftalisinden Barbunyasına, Biberinden, Fasülyesine onlarca çeşit ürün yetişmektedir. Ayrıca Osmaneli çiftçisi çalışkandır, üretir. Üretim konusunda Osmaneli’nde hiçbir sorun yoktur. Düşünsenize sadece Ağlan Köyümüzden bir sezonda 12 ila 15 Bin ton arasında Domates üretilmektedir. Sadece Ağlan Köyümüzde üretilen Domatesi Yunanistan’a göndersek, her yunan ailesinin evine 7,5 Kilogram Ağlan Domatesi girmiş olur. Fakat Osmaneli çiftçisinin üretmiş olduğu ürünlerde pazarlama sıkıntısı had safhadadır. Çiftçilerimiz her yıl bir umutla ektikleri, emek verdikleri, nasırlı elleriyle tat verdikleri Karpuz’da, Şeftali’de, Domates’te hemen her yıl zarar etmektedir. Çünkü Osmaneli çiftçisinin ürününü pazarlayacak bir mekanizma yoktur. Osmaneli üreticisinin ürününü iyi paradan satacak önder yoktur, birlik beraberlik yoktur. Osmaneli çiftçisinin üretmiş olduğu ürünlerin fiyatını, ne yazık ki üretici belirleyememekte, maalesef Osmaneli’ne gelen tüccarlar ve komisyoncular, Osmaneli çiftçisinin ürününe fiyat biçmektedirler. Hal böyle olunca da Osmaneli çiftçisi yapmış olduğu masrafını bile karşılayamadan sezonu kapatmaktadır. Her yıl borçları katlanarak büyümekte, bu da Osmaneli esnafına, Osmanelili zirai ilaç, gübre ve fide satan işyerlerine yansımaktadır. İlk etapta, 0,65 kuruştan giden Karpuz, son günlerde 20-25 kuruşa kadar düşmüştür. Bu düşüşün sebebide yukarıda belirttiğim sebeplerdir. Osmanelili çiftçiler, üreticiler ne zaman ki ürettikleri malın fiyatını kendileri belirleme yetkisine ve iradesine sahip olurlarsa işte o zaman para kazanmaya, zarar etmemeye başlayacaklardır. Bu da elnbette ki birlik ve beraberlik olmaktan geçmektedir. Osmaneli’nin yerel yöneticileri, Osmaneli’nin Ziraat ile ilgili kurumlarının önderliğinde bir pazarlama kooperatifi kurulmalıdır. Osmaneli’nin çalışkan ve üretken çifçilerinin güveneceği profesyonel yöneticilerin çalışmaları ile ürünler tek elden pazarlanmalıdır. Binbir masraf ve emekle üretilen kapruzlar, bugün kilogram yerine römork hesabı satılmaktadır. Osmaneli’nin en büyük avantajlarından biri de Osmaneli Belediyesinin kurmuş olduğu haldir. Bu hal gerektiği gibi kullanılmalıdır. 
Sayın Vekilin, Sayın Vali’nin, Sayın Kaymakamın, Sayın Belediye Başkanının çiftçinin tarlasına yaptığı göstermelik ziyaretler ile Osmaneli çiftçisi içinde bulunduğu girdaptan çıkamaz. Birilerinin göstermelik 14 ton karpuz almasıyla, Osmaneli’de karpuz fiyatları tavan yapmaz. İlimizin ve Bölgemizin tarım deposu olan Osmanelili çiftçilerimizin daha çok ve daha kaliteli mal üretmesi isteniyorsa, Milletvekilinden Valisine, Kaymakamından Belediye Başkanına, tarım İl Müdüründen Ziraat Odası Başkanına kadar herkesin taşın altına elini koyması gerekmektedir. Yoksa Yüzyıllardır Alaca Karpuzu ile ünlü olan Osmaneli ilçemizde, çok yakın bir zamanda bırakın satmayı, yemek için bile karpuz bulunmayacaktır, Haberiniz Olsun. 

 

Bu yazı toplam 3887 defa okunmuştur.
YORUMLAR
Aziz
Köylüye gitsek koğparatif kuralım örgütlenelim malımızın değerini koruyalım türk çiftcisi ne bu zulmü yapanları sandıkta cezalandıralım desek bölücülükle dışgüçlerin sözcülüğünü yapmakla suçlayacak %50 çiftci seçmen var bu ülkede
16 Ağustos 2019 10:20
46.154.231.23
2. MANŞET
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Osmaneli Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 228 461 54 65 | Haber Yazılımı: CM Bilişim