SON GÜNÜ KAÇIRMAYIN

SON GÜNÜ KAÇIRMAYIN

Bilecik Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Süleyman Kıral 6736 sayılı kanunda ikinci taksit ödemenin 31 Mayıs 2017 olduğunu belirterek,...

A+A-

Bilecik Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Süleyman Kıral 6736 sayılı kanunda ikinci taksit ödemenin 31 Mayıs 2017 olduğunu belirterek, mükelleflere bu son fırsatı kaçırmamaları uyarısında bulundu. Bilecik Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Süleyman Kıral yaptığı açıklamada, 27.01.2017 Tarih ve 29961 Sayılı Resmi gazetede yayımlanan 6770 sayılı kanuna bir madde ilave edilerek yapılandırılan kamu borçlarının 1. Taksitini ödeyemeyenlere yeniden ödeme hakkı getirilmiştir. Buna göre ihlale neden olan tutarlar Mayıs 2017 sonuna kadar ödenirse kanun hükümlerinden tekrar yararlanılacaktır. Ertelenen tarihten, 27 Ocak 2017 tarihine kadar aylık yüzde 1,4 oranında geç ödeme zammı ödenmesi gerekmektedir. Yine 2. Taksit ödemesi de 4 ay uzatılmış ve 31.05.2017 tarihine ertelenmiştir. 03.08.2016 tarihli ve 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanuna Geçici 1 inci maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir. “Bu Kanun kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek Kanun hükümlerini ihlal edenler, ihlale neden olan tutarları, ödemeleri gerektiği tarihten bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar (bu tarih dâhil) geçen süre için Kanunun 10 uncu maddesinin altıncı fıkrasında belirlenen geç ödeme zammı ile birlikte 2017 yılı Mayıs ayı sonuna kadar ödemeleri şartıyla Kanun hükümlerinden yararlandırılır.” Kanun kapsamında 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin ödeme süreleri, 11 inci maddenin onuncu ve on birinci fıkralarına göre ödenecek taksitler hariç olmak üzere, taksit ödeme sürelerinin bitim tarihinden itibaren dörder ay uzatılmıştır. Yapılandırmanın devam edebilmesi için mayıs ayında yapılacak olan ödeme büyük önem taşımaktadır. Çünkü 6736 sayılı yasadan yararlanılmasına devam edebilmek için mayıs ayındaki ödemenin yapılması gerekmektedir. Kanun hükümlerine göre borçlarını yapılandıran mükelleflerimizin peşin veya ilk iki taksit ödemelerini her hal ve şartta 31 Mayıs 2017 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir. Bu ödemelerini yapmayan mükelleflerimizin söz konusu yasadan yararlanma haklarını kaybedeceklerdir. Bu yüzden yasadan yaralanan mükelleflerimizin haklarını kaybetmemeleri için yapılandırdıkları borçlarını 31.05.2017 tarihine kadar ödemeleri önemle duyurulur.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA AİT YAPILANDIRMA NASIL OLACAK?

Aynı yasaya göre Sosyal Güvenlik Kurumu Borçlarını yapılandıranlar için ise özellikli bir durum söz konusu; Şöyle ki yapılandırılan ve taksitlendirilen borçların 1. Taksiti 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödenmesi, 2. Taksitin 30 Haziran 2017 ay sonuna kadar ve müteakip taksitler Hazirandan itibaren ikişer aylık dönemlerde ödenmesi gerekiyor. SGK yapılandırması yapanların buna dikkat etmesi önemle duyurulur.

Bu haber toplam 1633 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.