SENDİKAMIZ HAKK’IN VE ALIN TERİNİN YANINDADIR

SENDİKAMIZ HAKK’IN VE ALIN TERİNİN YANINDADIR

Türkiye Çimse-İş Sendikası Bozüyük Ertuğrulgazi Şube Başkanı Hasan Emer, Porland Porselen'in Sahibi Süleyman Pamukçu'yu ağır bir dille eleştirdi....

A+A-

Türkiye Çimse-İş Sendikası Bozüyük Ertuğrulgazi Şube Başkanı Hasan Emer, Porland Porselen'in Sahibi Süleyman Pamukçu'yu ağır bir dille eleştirdi. İşverenin işçilere baskı yaparak sendikadan istifaya zorladığını iddia eden Emer, işçilerin ekmek paraları üzerinden tehdit ve şantajla karşı karşıya kaldığını öne sürdü. 
Emer, baskı altında gerçekleştirildiğini savunduğu istifalar ile Ocak ayında yetki alamadıklarını belirterek, hukuk mücadelelerine devam edeceğine vurgu yaptı. Emer,"Sendikal davamızdan taviz vermeyeceğiz" ifadesini kullandı. 

Bilecik’te Kurulu bulunan Porland Porselen Fabrikasının çalışan işçilerini zorlayarak bağlı bulundukları sendikadan istifaya zorlaması karşısında Sendika başkanı Hasan Emer basın açıklaması yaptı. Baskı ile işçileri sendikadan istifa ettiren Porland Porselen Fabrikası sahibi Süleyman Pamukçu’yu ağır bir şekilde eleştiren T.Çimse-İş Bozüyük Ertuğrulgazi Şube başkanı Hasan Emer, İstifalar neticesinde Ocak ayında yetki alamadıklarını belirterek, Hukuk mücadelelerinin devam edeceğini söyledi. İşçilerin alın teri ve nafakaları üzerinden tehditlere maruz kaldığını belirten Başkan Emer, “Sendikal Davamızdan Taviz Vermeyeceğiz” dedi. 
Porland Porselen fabrikası ile ilgili olarak basın açıklaması yapan T.Çimse_İŞ Ertuğrulgazi Şube Başkanı Hasan Emer, "2013 yılı sonlarında; Porland Porselen işçilerinin büyük çoğunluğu, sendikal örgütlenme hakkını kullanarak Türkiye Çimse-İş Sendikamıza üye olmuş ve Toplu İş Sözleşmesi imzalamak üzere Çalışma Bakanlığı tarafından sendikamıza yetki tespit belgesi verilmiştir.
Ancak o zamana kadar, işçileri kendi menfaatine ve insafına göre çalıştıran Porland İşvereni, fabrikaya sendikanın girmesini sindirememiş, bu kara düzenin bozulmaması için yetki tespitine itiraz etmiştir.
İşçilerin iradesini ve anayasal özgürlüğünü hiçe sayan işveren, hukuk karşısında bir sonuç alamayacağını çok iyi bildiği için, üye olanları işten çıkarmaya başlamış, tehditle onları sendikadan istifa etmeye zorlamıştır. Ekmeği ile tehdit edilen üyelerimiz, ne yazık ki bu şiddetli baskılara direnç gösterememiştir.
İşverenin, bu şartlarda toplu sözleşme imzalanırsa itirazını geri çekeceğini beyan etmesi üzerine, bizler de işyerinde çalışma barışının bozulmaması adına, 3 yıllık makul bir toplu sözleşmeye imza attık.
İmzalamış olduğumuz bu toplu iş sözleşmesinin 3. yıl zammı, yasal asgari ücrete gelen zammın 1 puan refah payı eklenerek uygulanması gerekmekteyken, işveren bu zammı veremeyeceğini sözlü ve yazılı olarak bizlere bildirmiştir. Ancak işyerinde çalışmakta olan üyelerimizin büyük çoğunluğu zaten asgari ücret ile çalıştığından, işverenin vermek istemediği zam, aslında yasal olarak da yapmak zorunda olduğu bir artıştı.
Bizler, hem yasadan hem de toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini bildirdik. Bunun üzerine; Porland işvereni üyelerimizi fabrika yemekhanesinde toplamış, yükümlülüklerini yerine getirmeyeceğini, gerekirse fabrikayı kapatacağını ilan etmiş, yine anayasal suç işleyerek, tehdit ve şantajla üyelerimizi istifaya zorlamıştır. Biz sendika olarak Toplu İş Sözleşmesinin tüm kazanımlarının arkasındayız ve hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Porland yöneticileri yaptıkları usulsüz uygulamanın sonunda ödemek zorunda kalacakları yüklü tazminatları bildiği için, sendikamızla samimiyetsiz bir şekilde, zaman kazanmaya yönelik diyaloglar sürdürmeye çalışmıştır.
Ancak, öne sürdükleri yeni dönem sözleşme teklifi Porland işçisinin mevcut kazanımlarını geriye götürecek, hak kayıpları ile dolu bir taslaktır. Bu taslağı kabul edersek “tüm işçileri Sendikanıza üye yaparız” diyerek hem Porland işçisini hem de T. Çimse-İş Sendikasını ipotek altına almaya yönelik seviyesiz tekliflerde bulunmuşlardır.
İşverenin sendikamıza sunmuş olduğu sözleşme teklifi budur. Biz bunu kabul etmedik. Bu taslağa göre Porland İşçisi asgari ücretten asla kurtulamayacaktır. Ancak ne yazık ki; Genel Başkanımızın kabul etmediği bu taslak, bireysel sözleşme olarak işçilere baskı altında tek tek imzalatılmıştır.
Türkiye Çimse-İş Sendikasının kararlı dik duruşu karşısında, yetki hesabına girişen işveren, Gebze’de bulunan işyerini kapatmış, Porland Bilecik Fabrikasında çalışan üyelerimizi huzuruna çağırarak bizzat istifa ettirmiş, böylece Ocak ayında yetki almamız engellenmiştir.
Böylece, en başından itibaren işyerinde sendikayı içine sindiremeyen, kurduğu modern kölelik sistemi ile işçisini boyun eğmeye mahkûm etmeye alışmış bu zihniyet, şunu bilmelidir ki; biz Sendikal davamızdan taviz vermeyeceğiz.
Emanete sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Üyelerimizin tek kuruşu işverende kalmayacaktır. Türkiye Çimse-İş Sendikası üyelerinin aleyhine hiçbir uygulamaya imza atmayacaktır. Türkiye Çimse-İş Sendikası adaletin yanındadır, hakkın yanındadır, alın terinin yanındadır. Türkiye Çimse-İş Sendikası haksızlığın, dayatmanın ve zulmün karşısındadır. Var olduğu sürece de karşısında olmaya devam edecektir.
Bütün bu olayları kamuoyunun bilgisine sunuyoruz."dedi.

 

Bu haber toplam 1835 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.