İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU BİLECİK'TE

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU BİLECİK'TE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Bilecik'te acemi eğitimlerini tamamlayan 1997/1 tertip erler ve 336. Kısa...

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Bilecik'te acemi eğitimlerini tamamlayan 1997/1 tertip erler ve 336. Kısa dönem erlerin and içme töreni katıldı.

2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığının bulunduğu Bahçelievler Mahallesi’nde geniş güvenlik önlemleri alındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun alana teşrif etmesiyle tören programına geçildi. Yemin edecek acemi erler bölükler halinde yemin törenlerini gerçekleştirdi.  

Törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dünyada ordusunu bu kadar seven ülkenin tamamını ordu olarak gören elinde avucunda ne varsa ordu ve vatan için vermeye hazır bir başka millet olmadığını söyledi. 

Bakan Soylu konuşmasında, "Sevgili gençler, kıymetli Mehmetçikler dünyanın yaşayan en eski ordularından birinde Türk ordusunda asker oldunuz. Acemi eğitimlerinizi tamamladınız ve birazdan çok önemli bir anı daha hep birlikte yaşayacağız. Burası Peygamber ocağıdır. Milletimiz böyle bellemiştir. Bu ocağın her anı her hali bir müjdedir. İnsan bu ocakta ya şehit olur, ya gazi olur. ya Allah yolunda nöbet tutar, vatanını bekler ve gözleri cehennemden azad olur. Hiç kimse bu ocaktan eli boş dönmez. Mutlaka bir müjdeye nail olur. Dünyada ordusuna peygamber ocağı diye isim takan başka bir millet yoktur. Askerlik hepimiz ama hepimiz için çok önemlidir. Her askeri kendi evladı olarak gören ona kendi evladı gibi şevkatle bakan başka anneler var mı? bilemem. Dünyada evladı şehit olduğunda sadece vatan sağolsun diyerek acısını yüreğine gömen başka analar var mı? onu da bilemem. Ama bir şeyi çok iyi bilirim. Bu dünyada ordusunu bu kadar seven ülkenin tamamını ordu olarak gören elinde avucunda ne varsa ordu ve vatan için vermeye hazır bir başka millet yoktur. 

"siz uyanık olduğunuz için biz rahat uyuyabiliyoruz".

Sevgili gençler bugünden itibaren vatan ve millet size emanettir. Milletin canı, malı ve namusu size emanettir. Bilin ki siz uyanık olduğunuz için biz rahat uyuyabiliyoruz. Bu ülkede sizin uyanık olduğunuzu bildikleri için bu ülkede PKK'sı, KCK'si, YPG'si, DEAŞ'ı ve diğer terör örgütlerinin uykusu kaçmaktadır. Ülkemiz terör ile büyük bir mücadele vermektedir. Bir kısmınız terör ile mücadele bölgelerinde görev yapacaksınız. Şehitlerimiz ve gazilerimiz vardır ve olacaktır. Ama asla korkumuz yoktur ve olmayacaktır. Bu milletin her ferdi ve bu milletin her askeri bu en yüce makama adaydır.

"Türkiye bu terör belasının da hakkından gelecektir"

Son 5-6 ayın önemli bir bölümünü Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde geçirdim. Oradaki vatandaşlarımızın güvenlik güçlerimize olan muhabbetini ve sevgisini her gün en yakından görerek şahit oldum. Bu ülkenin özgürlüğü ve hürriyeti için bağımsızlığı için şu ay yıldızlı bayrağımızın 780 bin kilometre karede  şanlı bir şekilde dalgalanması için ezanımızın bu senalarda bu topraklarda özgürlüğümüzün, hürriyetimizin ve dinimizin, inancımız ve imanımızın en önemli tescili olduğunu ortaya koyabilmek için -30 derecede ne mücadele verdiklerini görüyorum. Haklarını bize helal etsinler. Türkiye bu terör belasının da hakkından gelecektir. Allah bizimledir, millet bizimledir.
Törende bulunan annelere de seslenen Soylu, annelerin heyecanla bugünü beklediğini söyledi.

"Şu anda hepiniz çok heyecanlısınız, biliyorum. Bir annenin erkek evladıyla ilgili en çok heyecanlandığı, kalbinin farklı çarptığı iki önemli gün vardır. Birincisi doğduğu gün,
ikincisi de evlendiği gündür. Ama bu İngiliz, Fransız annesi için böyledir, başka milletlerin annesi için böyledir.Türk anası için bir özel gün daha vardır ki işte o gün de bu gündür.
Türk anası, evladının o üniformalarla vatana hizmet yemini ettiği bugünü, hayat boyu heyecanla bekler. Sizler de bugünü gördünüz."
"Benim de bir evladım var, yakın zamanda askerliğini yaptı, teskeresini aldı, geldi. Şu anki hissiyatınızı çok iyi biliyorum. Nasıl bir gururla bu koca sahada evladınıza baktığınızı, bir yandan onu bugünlere nasıl getirdiğinizi zihninizden geçirdiğinizi, evladınızın ne kadar büyüdüğünü, onu yeşil elbiseler içinde görünce fark ettiğinizi, bir baba olarak bu sorumluluğunuzu yerine getirip onu nihayetinde devletin hizmetine teslim etmenin gururunu, çok iyi biliyorum. Baba yüreği farklıdır. Sevinçten de olsa kederden de olsa babanın gözyaşı içeriden akar. Biz bunu biliriz." dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasının sonunda komuta kademesindeki görevlilere de teşekkür etti.
Üçüz askerlere ödül
Soylu, Vali Süleyman Elban, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, yardımcısı Korgeneral Ali Lapanta, Bilecik 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Milletvekili Halil Eldemir, askeri yetkililer ve asker yakınlarının katıldığı törenin sonunda, Bilecik'te acemi eğitimini tamamlayan Hasan ve Mustafa Girgin ile Aydın'da acemi eğitimini alan Hüseyin Girgin adlı üçüzler ile baba ve annelerine sertifika ve ödül verdi. Babası ve dedesi 9.'uncu Alay komutanlığında askerliğini yapmış olan erlerin anı belgesi ve hediyeleri verildi. Başarılı erlere hediyelerin verilmesi ve tören geçişiyle program sona erdi.

Programın ardından Bakan soylu ve beraberindekiler 9. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığında cuma namazını kıldıktan sonra Tuğgeneral Koç'u ziyaret etti ve erlerle yemek yedi.

Bu haber toplam 2168 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.