ÇALIŞMA HAYATINDA MİLLİ SEFERBERLİK

ÇALIŞMA HAYATINDA MİLLİ SEFERBERLİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılması hedeflerine yönelik olarak ‘’Çalışma...

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılması hedeflerine yönelik olarak ‘’Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’’ programı kapsamında istihdam teşvikleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Bilecik Valisi Süleyman Elban, Bozüyük’teki Eczacıbaşı Yapı Ürünleri tesislerindeki programda, birkaç yıldır ülkede ve yakın coğrafyada yaşanan olaylardan dolayı işlerin iyi gitmediğini ancak şu an yolunda gidiyorsa hem devletin en üst kademesindeki yöneticilerin hem de insanların üstün fedakârlığı ve çalışması sayesinde olduğunu söyledi.
Hem terör olaylarında hem karşı karşıya kalınan hain darbe girişiminde hem de ekonomik sıkıntılarda Türk milletinin ve işadamlarının her zaman devletinin yanında olduğunu ifade eden Vali Elban, şunları kaydetti:
‘’Devleti yönetenlerde her şeylerini ortaya koyarak milletiyle beraber hareket ettiler. Birçok güçlüğü aştık, birçok sıkıntının üstesinden geldik yalnız tüm sıkıntıları da bertaraf etmiş de değiliz. Bu nedenle de çeşitli vesilelerle karşılaşılan güçlükleri, sıkıntıları gidermek için değişik programlar ve kampanyalar uygulanmakta. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı ‘’İstihdam seferberliği’’ de bu konulardan bir tanesi. Seferberlik kelimesi ilk duyulduğunda insanda bir tedirginlik ama bir o kadar şok etkisi ve yine olayın ciddiyeti anlamında çok vurgulayıcı bir kavram. Ama olayın öneminin altının çizmesi açısından da bana göre çok özenle seçilmiş ve tamda bugünlerde yaşadığımız sıkıntıları tek kelimeyle özetleyebilecek bir kavram. Dolayısıyla biz millet olarak ne zaman sıkıntıya düşsek, hemen yönetenlerimizin etrafında toplanırız ve millet olarak elimizde avucumuzda ne varsa başta canımız, evlatlarımız olmak üzere vatanımız, memleketimiz ve devletimiz için feda etmek için elimizden geleni yapmaya ve hazır olduğumuzu söyleriz. Çok sık başvurduğumuz bir yöntem değil ancak bıçak kemiğe dayandığı zaman da bu yola başvururuz ve milletimiz de üzerine düşeni yapmıştır. 

Malıyla, mükellefiyette fedakârlıkta bulunacaklar için de bir istihdam seferberliği ilan edildi ve inanıyorum ki bizim insanımız bu çağrıyı da karşılıksız bırakmayacak. Bırakmadığını da seferberlik ilanından itibaren gelen rakamlardan da görülüyor. 46 bin civarında ilimizde sigortalı çalışan var. Biz hedef olarak en az yüzde 5'lik bir hedef koyuyoruz. Bu hedefe ulaşmayı bekliyoruz. Devlet seferberlik ilan ederken tek başına karşı taraftan beklemiyor aynı zamanda kendisi de destek veriyor. Sanayicilerimizin ve iş adamlarımızın gösterecekleri hassasiyetle hedeflediğimiz rakama ulaşacağımıza inanıyorum. Bu kampanyayla birlikte alınan kişiler bir sonraki yılda ilave atılan yeni istihdam alanlarıyla birlikte artar ve ekonomimizin de bir önceki yıllara göre çok çok daha iyi duruma gelmesini de temenni ediyorum. ''Siz kazanın ülkemiz kazansın. Siz kazanın istihdam artsın. Siz kazanın siz mutlu olun biz de mutlu olalım'' hep beraber mutlu olalım.''
Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Ali Aköz de üretimin özellikle seramik üretiminin insan emeğinin yoğun olarak kullanıldığı sektör arasında yer aldığını belirtti.
Yapı ürünleri grubunun yurt içinde ve dışında olmak üzere 6 bin 500 kişiyi istihdam ettiğini anlatan Aköz, şöyle konuştu:
''Bozüyük'te 3 bin 650 kişiye istihdam sağlıyoruz. Artan yatırımlarımız ve diğer işimizde tabii ki bu rakamlar daha da büyüyecek. Şunu da belirtmek istiyorum son yıllarda işçi bulmada da zorlanıyoruz. Türkiye'deki iş gücü sanayi yerine başka sektörlerde çalışmayı tercih ediyor. Biz kalkınmanın motorunun sanayi olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla iş gücünün sanayi de çalışmaya teşvik edilmesi gerektiğini savunuyoruz. Bu sadece teşvikle olacak iş değil. İş gücünün niteliğini de artırmak lazım. Burada eğitim önemli bir rol oynuyor.''
Aköz, Eczacıbaşı yapı ürünleri grubunun sektörde en geniş ürün yelpazesine sahip olduğunu bildirdi.
''En büyük üretim tesisleri ve satış ağına sahibiz'' ifadesinde bulunan Aköz, ''Türkiye'de banyo ve karo alanında toplamda pazar lideriyiz. Türkiye 21 milyon adet üretimiyle Avrupa'da birinci, dünyada 4. sırada ayrıca ihracatta da ilk başlarda. Biz tek başına Eczacıbaşı olarak bu ihracatın yarıya yakınını yapmaktan haklı bir gurur duyuyoruz. Bizim için konu Türkiye'de değil 4 ülke de 14 üretim tesisimiz var. Türkiye gibi stratejik Almanya, Fransa ve İngiltere'de pazarları var. Burada da hızla büyüyoruz. 60 yıldır ülkemize hizmet etmekten ve Türkiye'yi yurtdışında en iyi şekilde temsil etmekten çok mutluyuz. Bunun için çok çalışıyoruz. Büyüme ihtişamımız yüksek, yatırımlarımız devam ediyor. Büyüme demek yatırım demek, yatırım demek istihdam demek ve ikisi de büyüdükçe bizde yatırımlarımızı ve istihdamımızı arttıracağız.'' diye konuştu.
Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Buğra Levent de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrıları ile ülkede başlatılan milli istihdam seferberliğini anımsattı.
Ülkenin kısa aralıklarla hem ekonomik hem siyasi hem de toplumsal anlamda ciddi olumsuzluklar yaşadığını belirten Levent, ''Milletimizin sağduyusu ve iş dünyamızın basireti ve yoğun gayretleri ile bu olumsuzlukları minimum etki ile atlatma çabasındayız. Bu çerçevede ülkemizin tüm kesimleri ve başta da iş dünyası olarak daha da gayret ve fedakârlık ile yolumuza devam etmek durumundayız. Bu yolda devletimiz de sağladığı vergi, sosyal güvenlik ve benzeri kolaylıklar ile iş dünyamıza destek olmaya devam ediyor. Milli istihdam seferberliği çerçevesinde 2017 yılı içinde 275 yeni istihdam ile destek veren Eczacıbaşı grubuna teşekkür ediyoruz.'' ifadesinde bulundu.
Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı'nın konuşması ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Vekili Âdem Bedir'in istihdam teşvikleri ile bilgilendirme yapmasının ardından Vali Elban, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Aköz'e ''Milli istihdam seferberliğine yapmış olduğu işbirliğinden ve istihdama katkılarından dolaylı teşekkür belgesi verdi.


Bu haber toplam 1714 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.