• Bilecik28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇİFÇİMİZ ÜRETMEZSE TÜRKİYE AÇ KALIR
29 Ağustos 2019 Perşembe 17:51

ÇİFÇİMİZ ÜRETMEZSE TÜRKİYE AÇ KALIR

Osmaneli Ziraat odası başkanlığına seçildiği günden bu yana, Ziraat odasının geçmişten kalan problemlerini çözmek için uğraş veren Oda Yönetim kurulu başkanı Orhan Uğur, aynı zamanda çiftçilerin sorunları ile de yakından ilgileniyor. 
Osmaneli Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Uğur, Osmaneli çiftçisinin çalıştıkça zarar ettiğini belirtti. Konu ile ilgili gazetemize açıklama yapan Başkan Uğur açıklamasında;  'Osmaneli ilçemiz ilimizin tarımdaki payının % 60 nı oluşturmaktadır. Ürün çeşitinin bol olması kaliteli ürün çıkarmakta zorlanmayan çiftçimiz ne yazık ki çalıştıkça zarar eder duruma geldi. Bunların 2 nedeninden biri girdi maliyetleri mazot gübre ilaç maliyetinin çok yüksek olması ikinci nedeni pazarlama sorunu ilçemiz üreticileri Pazar bulmakta sıkıntı yaşıyor. karpuz şeftali domates gibi ürünler maliyetin altında satılıyor. Hem girdi maliyeleri hem de doğal afetle mücadele eden çiftçimiz 1 lira satış geliri elde ederken aynı ürünü tüketici 4-5 liraya marketten satın almak zorunda kalıyor. Oysa üreticinin 1 liralık satış gelirinin çok büyük bölümü de girdi maliyetlerine ve masraflarına gidiyor. 
Tüketicimiz kendi cebinden çıkanı gördüğü için üreticinin o üründen ne kadar kazandığını bilmiyor. İlçemize yapılan hal binamız çok güzel oldu seneye belediyemizle beraber hal binamızda ürün kalitesini ve günlük olarak satış fiyatını belirlersek daha güzel olacak. Hükümetin ise tarım politikasında köklü bir değişim yapması gerekmekte girdi maliyetlerini düşürücü ve ürünlerin pazarlanması konusunda üreticilerimize yardımcı olunması gerekmekte. Ziraat odası olarak ilçemizde bize ne görev düşerse yapmaktan kaçınmayacağız. Çiftçimiz yani tarım üreticisi üretmezse Türkiye aç kalır. 

 

Kaynak: Mehmet ERDEM
Bu haber toplam 1457 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
2. MANŞET
    Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Osmaneli Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0 228 461 54 65 | Haber Yazılımı: CM Bilişim