“TORUNLARIMIZIN VEBALİ ÜZERİNİZE OLACAKTIR”

“TORUNLARIMIZIN VEBALİ ÜZERİNİZE OLACAKTIR”

Selimiye Köylüleri, köy sınırları dâhilinde kurulacak olan Kâğıt Fabrikasından dolayı hayli endişe duymaktadırlar.

A+A-

Osmaneli ilçe merkezine en yakın köylerden biri olan, Osmaneli Organize Sanayi Bölgesini (OSB) sınırları içinde barındıran, bir yanıyla da Sakarya Nehrinin köyün arazilerinden geçmesi hasebiyle tarım yapılan Selimiye Köylüleri, köy sınırları dâhilinde kurulacak olan Kâğıt Fabrikasından dolayı hayli endişe duymaktadırlar. Selimiye Köyünün ilçe merkezine yakın olması ve OSB’ninde sınırları içinde olmasından dolayı, köyden göçün yaşanmadığı, özellikle köy gençlerinin hem fabrikalarda çalışıp, arta kalan zamanlarında da tarım ile uğraştıklarından dolayı köyde ikamet etmeye devam ettikleri, bu nedenle Selimiye Köyünün Osmaneli’nin en güzel köylerinden biri olduğunu söyleyen Köy Muhtarı Sadık Dayan, “Halkalı Kâğıt Fabrikası belirlenen araziye kurulursa köyümüzün akıbetini kestirmekte zorlanıyorum” dedi. Köylerine Cumhuriyetin 75. Yılında 75. Yıl Hatıra Ormanı adı altında 2 Bin adet Fıstık Çam’ı dikerek güzel bir Orman meydana getirdiklerini, Halkalı Kâğıt Fabrikasının kurulması ile bu hatıra Ormanının da yok olacağını belirten Muhtar Dayan, “Fabrika alanının köyümüzün Kuzey Batı kesiminde ve köy yerleşim alanına 300 metre mesafede kurulacak olması, bizleri köylüler olarak ziyadesi ile üzmüş, bu konuda bizlerin hiçbir fikri alınmadan ve rüzgârın köyümüze doğru bu alandan esmesi nedeniyle de böyle bir yatırımın köyümüzü tamamen bitireceği aşikârdır. Osmaneli OSB alanına değil de hakim rüzgarların olduğu bir alana böyle bir fabrikanın kurulacak olması ileride hoş olmayan pis kokuların (Vezirhan Kağıt Fabrikası Örnektir) köyümüz yerleşimini tamamen bitireceği ve köylünün de köyü terk edeceği, özellikle gençlerin köyden gideceği korkusu bizleri ziyadesi ile üzmektedir” dedi. 

c507c219-a995-4653-b112-a6d9b83e5106.jpg
Fabrikanın köy sınırları dâhilinde kurulcak olmasına rağmen, Köy Muhtarlığına ve Köy halkına hiçbir haber verilmediğini, köy arazilerinin istimlâki için çeşitli kurumlardan görüş istendiğini, bunun yanı sıra toprak değerlerinin en düşük yerlerden alındığını, sulamalı tarımında yapıldığı arazilerin çok düşük fiyatlarla kapatılmak istendiğini söyleyen Muhtar Sadık Dayan açıklamasına devamla; “Sayın Yetkililerimiz, Gerek Sosyal Medya alanında, gerekse Televizyonlarda İnsan sağlığına ve Tarıma zarar verecek alanlarda Sanayi kuruluşlarının kurulmasına müsaade etmeyeceklerini beyan etmelerine rağmen Selimiye Köyünde yapılmak istenileni bizler anlamış değiliz. Hem İnsan sağlığına, hemde bereketli topraklara zarar verecek olan bu fabrikanın bu alanda kurulmasında inat etmenin sırrını bizler çözebilmiş eğiliz. Şunu da özellikle belirtmek isiyorum ki, Halkalı Kâğıt Fabrikası yetkilileri, bizlerin karşı çıkmasına rağmen, fabrikayı bu alana kurmaktaki gücü kimden ve hangi makamlardan almaktadır. Daha fabrikayı bile kurmadan, OSB bölgesinde kiraladıkları alana 200’e yakın makine parçasını getirdiklerine şahitlik etmekteyiz. Halkalı Kağıt Fabrikasının bu alana kurulacak olaması, sadece Selimiye Köyü değil, Adapazarına kadar olan tarım arazileri ve yerleşim yerleri de etkilenecektir. Fabrikanın atık sularının akıtılacağı tek alan köyümüz yakınından geçen Sakarya Nehrine akıtılacaktır. Sakarya Nehrinde yaşayan canlıların ve Sakarya Nehri havzasında bulunan tarım arazilerinin öleceğini, Sakarya Nehrinin Karadeniz’e döküldüğü alana kadar her yerin etkileneceğini Sayın Yetkililerimiz bilmemektedirlermi? Sakarya Nehrine salınacak olan atık Selülözün nehrin sularını ve nehirden sulanan arazileri ne hale getireceğini düşünmek dahi istemiyoruz” dedi. 
Köy Muhtarı Sadık Dayan, konu ile ilgili olarak CİMER’e, Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, Orman Bölge Müdürlüğüne yazılı olarak müracaatlarda bulunduklarını, bu kurumlardan sadece tatminkâr olamasa da Orman Bölge Müdürlüğünden cevap geldiğini, diğer kurumların hiçbir geri dönüş yapmadıklarını belirterek; “Günümüzde Marmara Denizinde yaşanan MÜSİLAJ’ın Marmara Denizini nasıl öldürdüğüne şahitlik etmekteyiz. MÜSİLAJ’dan daha tehlikeli olan Selülöz atıklarının Sakarya nehrini ve Tarım arazilerini öldürmesine müsaade edilmemelidir. Bizler Fabrika gelmesine karşı olan kişiler değiliz. Osmaneli ilçemize fabrika gelecekse, Osmaneli OSB’de binlerce dönümlük fabrika arazileri vardır. Gelecek olan fabrikalar o alana kurulsun. Neden Tarım arazisi, neden köy yerleşim alanına 300 metre mesafe, neden bile bile bölgenin en bereketli toprkaları üzerine, neden İnsanları evlerinden barklarından edecek bir yere bu fabrikanın kurulması için inat edilmektedir.  Sayın yetkililere buradan bir daha sesleniyorum. Halkalı Kağıt Fabrikası elbetteki ilçemize gelsin, İnsanlarımız istihdam edilsin, iş ve aş sahibi olsunlar, ama herşeyi usulünce, kanunlar çerçevesinde, Allah’ın bizlere bahşettiği güzelim doğamızı tahrip etmeden, geleceğimiz olan Tarıma zarar vermeden, her saniye ihtiyaç duyduğumuz temiz havamızı kirletmeden, hepsinden önemlisi, torunlarımızın yarınlarda güzel bir Selimiye Köyünde yaşamlarını sürdürebilmeleri için bu fabrikanın bu alana değil de OSB’de var olan alana yapılmasını istiyor ve istirham ediyoruz. Fabrikanın köyümüz alanına kurulmasında ısrar ve inat edilecek ve buna müsaade edilecek olursa, bilinsin ki, torunlarımızın vebali inat ve ısrar edenlerinden üzerinde olacaktır” dedi. 

7ef9870d-33d7-4b39-9df9-2124c8968914.jpg

Bu haber toplam 1854 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum