MEHMET ERDEM

MEHMET ERDEM

TARHANA OSMAN

A+A-

Tarhana Osman adını hiç duydunuz mu? Büyük ihtimalle duymamışsınızdır. Öyleyse Tarhana Osman’ı anlatayım sizlere.
Tarhana Osman, Yani Osman Nuri Koçtürk;  
Amerikan süt tozunun kanserojen olduğunu ispat etti ve yasaklanmasını sağladı. 1950'li yıllarda Amerikan margarini ve buğdayına karşı savaş açtı. Yine 1950'li yıllarda Türkiye'ye Marshall yardımı çerçevesinde ABD'den büyük miktarda süt tozu yardımı yapıldı. Suya karıştırılan bu süt tozları bütün okullarda öğrencilere içirildi. Öyle ki kendi sütünü üreten köylerde bile zorla bu sulandırılmış süt tozları verildi..
Asıl adı Osman Nuri Koçtürk olan Tarhana Osman, hem Türkiye'de hem Amerika'da biyokimya eğitimi almış ve bu konularda çeşitli araştırmalar yapmıştı. O dönemde Amerikan süt tozuna karşı büyük bir harekât başlattı. Amerika'nın kendi ülkesindeki üretim artıklarını, tüketilemeyecek kadar kötü olan gıdaları Türkiye'ye sattıklarını belirten Koçtürk, süt tozunda kansere yol açan "aflatoksin" mantarı bulunduğunu ispat etti ve yıllar sonra yasaklanmasını sağladı. 
Tarhana Osman ikinci isyan bayrağını ise Amerikan margarinine karşı açtı. O dönemde Amerika, Türkiye'ye çok ucuza soya yağı satmaya başlamıştı. Piyasayı istila eden ABD soyası ve margarini, yerli tereyağı ve zeytinyağının yerini almaya başladı. Hidrojene margarin tüketimiyle birlikte Türkiye'de kalp damar hastalıkları ve kolestrol sorunları adeta patlama yaptı. Türkiye'de bunlar olurken ABD'de ise hidrojene yağ tüketimi sağlık sebepleriyle azalıyordu.
Süt tozu ve margarinin ardından 
ABD, Türkiye'ye "cüce buğday" adını verdiği genetiğiyle oynanmış GDO’lu buğdayı da satmaya başladı. Tarhana Osman, Amerikan buğdayının hem topraklarımızı hem de insanlarımızı zehirleyeceğini söyleyerek büyük bir mücadele başlattı. Gittiği her yerde Amerikan gıda ürünlerinin yerine halka tarhana yapmayı ve tüketmeyi öneriyordu. 
Tarhana Osman lâkabı ona buradan kaldı. 
Koçtürk'ün çabaları ihracat lobilerini çok kızdırıyordu.  1966 yılında CIA tarafından “Türkiye’de Nötralize Listesi”ne alındı. İstenmeyen adam ilan edildi. 1953-1978 yılları arasında 65 kitabı yayınlandı. “Gıda Emperyalizmi”, “Sessiz Savaş” ve “Açlık Korkusu” en çok tanınan kitapları. Bir kaç kez de saldırıya uğradı.
Tarhana Osman bir çocukluk anısını da şöyle anlatmıştır:  '’Çocukken köyümüzde bir su birikintisinin içerisinde serinleyen mandaların üzerine basa basa bir taraftan öbür tarafa geçerdik.  Biz mandaların üzerinden karşıya geçtiğimizde geriye dönüp bakar, sırtına ilk bastığımız mandanın daha yeni başını yavaş yavaş çevirerek ne oluyor diye bize baktığını görürdük.  İşte bitkilerle beslenen mandalar gibi tahılla beslenen insanların intikal kabiliyeti de böyle geri olur. Onun için insanlarımıza tahıl değil et yedirmeliyiz. Ormanın kralı aslan da, en kurnaz hayvan tilki de et yiyendir.’'
Osman Nuri Koçtürk gerçek vatansever bir aydındı.
Allah Rahmet Eylesin.
Günümüzde de böyle vatansever ve aydın bilim adamlarına çok, ama çok ihtiyacımız. Güçlünün değil haklının yanında olacak, güçlüye kafa tutabilecek gerçek aydınlara.
VE ARTIK ŞUNU İYİ ANLAMALIZ.  BİZİM BİZDEN BAŞKA DOSTUMUZ YOK, MİLLET OLARAK TEK BİR YUMRUK OLMAK ZORUNDAYIZ, YA BİR OLACAĞIZ, YA YOK OLACAĞIZ..
Hoşça ve Dostça kalın.

 

Bu yazı toplam 3410 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.