SÖĞÜT, BİR VAROLUŞ, BİR DİRİLİŞTİR

SÖĞÜT, BİR VAROLUŞ, BİR DİRİLİŞTİR

736. Ertuğrulgazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri Kurultayı gerçekleştirildi. Söğüt Türk Sofrası'nda gerçekleştirilen kurultay, Vali Büyükakın'ın...

A+A-

736. Ertuğrulgazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri Kurultayı gerçekleştirildi. Söğüt Türk Sofrası'nda gerçekleştirilen kurultay, Vali Büyükakın'ın Ertuğrulgazi Türbesi önünde karşılanması ile başladı. Ardından Küre Mehter Takımı sahne aldı. Vali Büyükakın ve beraberindekilerin Ertuğrulgazi Türbesi'ne ziyaretinin ardından kurultay başladı. 
 Vali Doç. Dr. Tahir Büyükakın'ın başkanlığında gerçekleşen kurultaya Milletvekili Halil Eldemir, Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, Söğüt Kaymakamı Berkan Sönmezay, çok sayıda Yörük Türkmen konfederasyon, federasyon ve dernek başkanı ile temsilcileri katıldı. 

sogut.jpg
'SÖĞÜT DÖNÜM NOKTASI'
Kurultayın açılış konuşmasını Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu yaptı.  Aydoğdu, Eruğrulgazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'nin bir ahde vefa göstergesi olduğuna vurgu yaptı. Başkan Aydoğdu," Ahlât, Malazgirt, Çanakkale ve Söğüt. Söğüt, Türk tarihinin dönüm noktalarından biridir. Dolayısıyla Söğüt'e ne yapsak ne kadar hizmet etsek malımızı, mülkümüzü bu yolda feda etsek ben o borcu ödeyebileceğimizi zannetmiyorum" dedi.
Aydoğdu ayrıca Milletvekili Halil Eldemir'in desteği ile tören alanındaki tribünlerin üstünün kapanacağını ifade ederek,"Anadolu'nun dört bir yanından ata toprağına gelen Yörük Türkmen kardeşlerimiz artık güneşin altında kalmayacak" dedi. 

sogut-001.jpg
KAYMAKAM SÖNMEZAY TEŞEKKÜR ETTİ
Kurultayda söz alan Kaymakam Berkan Sönmezay, kurultaya katılan davetlilere teşekkür etti. Sönmezay, ata ocağı Söğüt'ün anlam ve öneminin gelecek kuşaklara aktarılması adına şenliklerin büyük önem taşıdığına dikkat çekti. 
AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir'de, bir önceki yıl terör olayları nedeniyle iptal edilen, geçtiğimiz yıl bayram arifesine denk gelmesi dolayısıyla sönük geçen şenliklerin bu kez daha güçlü şekilde kutlanması gerektiğini söyledi. Milletvekili Eldemir konuşmasında,"Bu topraklar, büyük Osmanlı çınarının filizlendiği topraklar. Buradan hareket ederek dünyada bir medeniyet kurduk. Kurmuş olduğumuz medeniyet dünyanın dört bir köşesine adalet götürdü. Neticesinde de 6 asır gibi dünyaya adaletle hükmeden bir devlet olduk, onun için bu toprakların değeri gerçekten çok mühim" ifadelerine yer verdi. 

sogut-4.jpg
AYAĞININ TOZUYLA KURULTAYA BAŞKANLIK ETTİ
Geçtiğimiz Cuma günü göreve başlayan ve ayağının tozuyla kurultaya katılarak başkanlık yapan Vali Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kurultaya katılmasının kendisi için bir şeref olduğunu: söyleyerek, "Cuma günü göreve başladım. Arkadaşlarımız Pazar günü kurultayımız var dediler ve ne yapalım diye sordular. Bende dedim ki bu kurultaya katılmamak bizim için vebaldir, katılmak ise onurdur, şereftir. Ayağımın tozuyla kurultaya iştirak ettim. Sizler Türkiye'nin dört bir yanından üşenmeyip buraya geldiyseniz bizde buraya geleceğiz, bu bizim boynumuzun borcu" dedi. 
Vali Büyükakın konuşmasının devamında "Söğüt, bir ruhtur. Bu ruhu yaşatmamız lazım. Tarih boyunca bir sürü devlet kurduk ve her seferinde yeniden var olmayı bildik. Bu coğrafya  başka milletlerin bu kadar uzun süre hâkimiyet kurabildiği bir coğrafya değil. Bu sadece bizim aziz milletimize nasip olmuş bir başarı. Anadolu coğrafyasında bu kadar uzun süre ayakta durmayı başarmak, küllerinden yeniden doğmak ve oradan dünyaya adalet götürmek sadece bizim kalbi yüce milletimizin başarması mümkün olan bir durum. 
Dolayısıyla Söğüt bir ruhtur, bu ruhu yaşatmak bizim öncelikli borcumuzdur. Diğer bütün işlerimiz bir kenara kalkacak olsa tek bir şey yapmamız gerek desek önce Söğüt ruhunu yaşatacağız. Bu ruh bittiği zaman bu devletin ayakta durma şansı yok. Bu ruh, bu devleti her seferinde yeniden canlandıran bir ruh. Bu ruh, milletin yüreğinin derinlerinde yaşattığı bir ruh. Çıkarıp ortaya koyması gerektiğinde hiç tereddütsüz gösterdiği bir ruh. Çanakkale'de, 15 Temmuz'da olduğu. Bunun için bizim birinci vazifemiz Söğüt ruhunu yaşatmak. Öncelikle bu ruha hizmet edeceğiz.

 sogut-3.jpg
'RUH, AKIL VE KILIÇ BİR ARADA OLDUĞUNDA…'
İçinden geçtiğimiz dönemde bu ruh kendini bir kat daha önemli hale getiriyor. 1. Dünya Savaşı'ndan sonra yeni bir dünya kuruldu. Emperyalist devletler, dünyayı bölüştüler, sınırları çizdiler. Biz tutunabileceğimiz coğrafya olan Anadolu'yu savunduk. Şimdi aynı dedemiz Ertuğrul'un burada bir medeniyet kurduğu döneme benzer bir dönemden geçiyoruz. O dönemi hatırlayalım; bir tarafta Şeyh Edebali var gönül sultanı, öbür tarafta kılıcı temsil eden Ertuğrulgazi, diğer tarafta aklı temsil eden Dursun Fakıh var, Geyikli baba dediğimiz Bektaşi  şeyhleri var. Ruh, akıl, kılıç hepsi bir arada olduğunda medeniyet alıp başını gidiyor. Şu anda aynı dönemi yaşıyoruz. 

'BİZ TESLİM OLMAYIZ!'
Dışarıdakilerin maşası olan içerideki hainlere karşı bir varlık mücadelesi verdik. Allah'a hamdolsun başardık. Durmayacaklar, içeriden dışarıdan uğraşacaklar çünkü bu coğrafya zor bir coğrafya. Ama başaramayacaklar. Ne diyor Mehmet Akif 'Korkma' diyor. Akif çok büyük bir şair, her şiirinde bir ayetten ya da hadisten alıntı var. Kur'an-ı Kerim'de 'Korkma' diyor. Yurdumuzun üzerinde tüten son ocak sönmeden, aramızdan en sonuncumuz canını vermeden bu dava bitmez. Biz teslim olmayız Allah'ın izniyle. 

'SÖĞÜT RUHUNU, DÜNYAYA ANLATMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ'
Türk Milleti var olduğu müddetçe dünyadaki ezilen milletlerin gözyaşını da biz dindireceğiz, atalarımızın yaptığı gibi. Mihalgazi niye bizim saflarımıza geçmiştir? Budapeşte'de Gül Baba'nın Türbesi ne arar? Japonya'da, Afrika'da dünyanın neresine giderseniz gidin en düştüğümüz dönemde bile  Sultan Abdülhamit Han döneminde Japonya'ya firkateyn göndermişiz. Ne için adalet için. Dünyada nerede kan ve gözyaşı varsa onu dindirmek için gitmişiz. Biz büyük bir milletin evlatlarıyız ve bizi büyük yapan bu ruh. Biz bu ruhu yaşattığımız müddetçe kıymetliyiz. Onun için Söğüt ruhu yaşamalı ve Söğüt Şenlikleri bu ruhu yaşatmanın sembolü olarak her sene bir öncekinden daha güçlü kutlanmalı. Ertuğrulgazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri sadece Söğüt'ün varlığını ve törenleri değil Söğüt ruhunu anlatmalı. Bu ruh, Söğüt'ten Türkiye'ye ve dünyaya anlatılmalı. Şenlikleri her seferinde daha güçlü hale getirmek ve bu ruhu dünyaya anlatmak üzere var gücümüzle çalışacağız" diye konuştu. 
Vali Büyükakın'ın konuşmasının ardından 736. Ertuğrulgazi ve Söğüt Şenlikleri ile ilgili istişarelerde bulunuldu. Kurultay, davetlilerin hediye takdiminin ardından Türk Büyükleri Anıtı önünde çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. 

Bu haber toplam 2907 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.