ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesini hafta içi 4 bin, hafta sonu 7 bin kişi ziyaret ediyor

A+A-

Bilecik'te bulunan Şeyh Edebali Türbe yerleşkesini ortalama hafta içi 4 bin, hafta sonu 7 bin kişi ziyaret ediyor. Osmanlı Devletinin kurucu Osman Gazi’nin kayınpederi ve devletin manevi kurucusu olan Şeyh Edebali Hazretlerinin türbesinin bulunduğu yerleşke yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.

Konu hakkında İHA muhabirine açıklama yapan Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi ve Alan Sorumlusu Engin Beyce, Bilecik Belediyesi adına görev yaptığı belirterek, “Gelen misafirlerimizi burada ağırlıyoruz. Bilecik Belediye Başkanımız Selim Yağcı’nın yapmış olduğu en son projelerden bir tanesi Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi Bilecik’in bir aynası oldu diyebiliriz. Yapılan projelerle Bilecik’in vizyonu değişti. Dolayısıyla 1 ay önce açılan Yaşayan Şehir Müzemizde buna damgasını vurdu. Gelen misafirler çok mutlu bir şekilde ayrılıyor buradan. Osmanlı tarihine imza atmış 36 padişahımızın hayat hikayesini anlatan bir açık hava müzesi burası. Aynı zamanda bir eğitim projesi diyebiliriz. Her gün buraya düzenli bir şekilde il dışından belediyelerimiz buraya turlar düzenliyor. Bunlar Konya’nın Selçuklu Belediyesi, İstanbul’un Zeytinburnu Belediyesi, Pendik Belediyesi, Ankara'nın Mamak ve Etimesğut belediyeleri her gün burada hat sayıda bir ziyaretçilerimiz bulunmakta. Dolayısıyla hafta içi 3 bin, 4 bin gibi bir misafirlerimizi ağırlamaktayız. Hafta sonu tabi ki bu sayı değişiyor 6 bin, 7 binlere kadar çıkabiliyor. Burada gelen misafirlerimiz de bu şekilde hem tarihi zenginlikleri görmüş oluyorlar, hem geziyorlar” dedi.
“6 bin metre kare üzerine kurulmuş, 36 padişahımızın hayat hikayesini anlatan bir açık hava müzesi”
Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi hakkında bilgi veren Beyce, “Burası 6 bin metrekare üzerine kurulmuş 135 metre boyunda 36 padişahımızın hayat hikayesini anlatan bir açık hava müzesi. Aynı zamanda bir eğitim mensubiyet projesi diyebiliriz. Burada o döneme ait padişahların kendilerinin yapmış oldukları en önemli eserleri de yanlarında figürleri olarak belirtilmiş bir şekilde resimler bulunmakta. Aynı zamanda padişahlarımızın da kendi resimleri bulunmakta. Yine burası 6 bin metre kare üzerine kurulmuş bir açık hava müzesi. Bulunduğumuz yerde misafirlerimizin de adlandırdığı gibi Osmanlı Has Bahçesi olarak da geçiyor. Dolayısıyla burada bin bir çiçek ve bitki motiflerinden oluşmuş bir has bahçe diyebiliriz. İl dışından gelen misafirlerimiz ya da Bilecik’ten turlar düzenleyen misafirlerimiz dolayısıyla ya Şeyh Edebali Türbesi buradan başlıyorlar güzergahla, ya da Söğüt'te bulunan Ertuğrul Gazi türbesinden başlayıp buraya geliyorlar” dedi.
“3 boyutlu Şeyh Edebali Hazretleri Osmanlı’nın kuruluşunu anlatan sinevizyon gösterimiz var”
Son olarak Şeyh Edebali Türbe yerleşkesi içerisinde bulunan 3 boyutlu sinevizyon salonu hakkında bilgi veren Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi ve Alan Sorumlusu Engin Beyce, “Gelen misafirlerimiz Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi gezdikten sonra yine padişahlar şeridimizin içerisinde bulunan 3 boyutlu Şeyh Edebali Hazretleri Osmanlı’nın kuruluşunu anlatan sinevizyon gösterimiz var. Bu tarihi yerleri gezdikten sonra misafirlerimiz de sinema salonunda ağırladığımız da kendileri de bunun farkında ki tarihi orada pekiştiren bir gösteriyi seyrediyorlar. Dolayısıyla orada burayla alakalı Bilecik’in eski kuruluş yerleri dedik. Burası eski resimlerimizi de orada bulunduruyoruz ve kendilerine de Bilecik’in eski yaşamanı anlatan ve şu anki yaşam tarzını, yani şuan ki görselliğini de kendilerine seyrettirmiş oluyoruz” dedi. (İHA)


Bu haber toplam 1734 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.