MÜNÜR ŞAHİN

MÜNÜR ŞAHİN

Osmaneli Covid-19 sonrasına hazır

A+A-

Osmaneli Belediyesi turizm hedeflerine yönelik 2014 yılından bu yana çok büyük bir çalışmanın içerisinde. Önce kentin tüm altyapısı tamamlanarak, 58.000-60.000 kişinin aynı anda yaşayacağı şehir planlaması ve buna göre çevre düzenlemesi, park, yeşil alanlar, genel şehir planlaması İstanbul Ticaret Üniversitesi başta olmak üzere, diğer üniversitelerimizinde desteği ile yeniden genel revizyondan geçirildi. Osmaneli’de 350.000 m2 lik sit alanında yer alan tescilli konakların yanında, özellik arzeden diğer yapılarda eklenerek çok güzel bir Osmaneli Konakları portföyü oluşturuldu ve restorasyonlara büyük hız verildi.

Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyetin ilk dönemlerinden kalan Osmaneli Konakları envanteri yeniden oluşturuldu. Eskişehir Koruma Kurulu ve Bursa Vakıfların Destekleri, Bilecik Valiliği İl Özel İdare Emlak Fonları, Tarihi Kentler Belediyeler Birliği proje destekleri, Kültür ve Turizm Bakanlığının Proje ve Proje uygulama yardımları, BEBKA destekleri, Üniversitelerimizin destekleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sokak Sağlıklaştırma projeleri, Filli Boya AŞ, Odöksan AŞ, Termal Seramik AŞ, Bien Seramik AŞ, Ytong AŞ, vb.özel sektör destekleri ve Osmaneli Belediyesinin bünyesinde oluşturduğu restorasyon ekibi ve kurduğu Mimar, Mühendis restorasyon yönetim ekibiyle, ahşap atölyemiz, elektrik atölyemiz, taş işleme atölyemiz, kaynak ve demir işleri atölyemiz ve tüm ekiplerimizle bu güne kadar 75 adetin üzerinde Tarihi Osmaneli konağının Restorasyonu tamamlandı.

Konakların her birine bir kimlik vererek Otel, Aşçılık Okulu, Gençlik Merkezi, Kadın Girişimciler Kooperatifi, Genç ve Kadın Girişimciler İş Merkezi, Tarihi Lefke Çarşısı İş Geliştirme Merkezi, Konferans ve Toplantı Salonu, Kütüphane, Ahşap Atölyeleri, Cam Atölyeleri, Tesbih Atölyeleri, lefke Bezi üretim ve Dikiş Atölyesi, Tarihi Osmanlı Mutfağı, Kaybolmakta olan sanatların tekrar canlandırılması, bez oyuncak imalatları, Yöresel Ürünler üretim ve satış atölyeleri, Osmanlı Kahvesi, Han vb.amaçlar için kullanılmaya başlandı.

Osmaneli Belediyesi sadece kendi Konak Otelleri, Prof Dr Yunus Söylet İçmeler Tesisleri ile yatak kapasitesini 250 adet yatak kapasitesine ulaştı. Özel sektörüde içine kattığımızda Osmaneli de öğrenci pansiyonları hariç 500 kişinin konaklayacağı kapasite yakalandı. Hedef 2021 yılında 750 yatak kapasitesi, 2022 yılında 1000 yatak kapasitesine sadece Osmaneli Belediyesi olarak ulaşmak. Osmaneli de yatak kapasitesini arttırırken konferans ve toplantılar için salon sayısını ve kalitesini de arttırıyoruz. Osmaneli sadece ilçemizin değil, Bilecik ilinin tüm organizasyonlarında ev sahipliği yapacak veya diğer ilçelere destek olacak yatırım planlamalarını da yapıyor.

Osmaneli Belediyesi Turizmde; Eğitim, Spor, Gastronomi, Doğal kamp ve yürüyüş, sağlık turizmi, kültür ve sanat turizmi vb.başlıkları kendisine hedef seçti. Özellikle spor turizminde yaptığımız spor tesisleri ve 2021 yılında yapmayı planladığımız yeni tesislerle 3 Adet UEFA standardında 2 doğal çim,1 adet suni çim Futbol Sahasına sahip olacak. Tenis Kortu sayısı 2021 yılında mevcutlarla birlikte 5 adete çıkacak. Ulusal Tenis Turnuvalarına ev sahipliği yapabileceğimiz kapasiteye ve olanağa kavuşacağız. Futbolda üç yıl arka arkaya yaptığımız ancak bu yıl salgın nedeniyle ara verdiğimiz “TFF destekli Lefke Cup U 15 Futbol Turnuvası” önümüzdeki yıllarda yurt dışına da açılarak devam edecek. Yine TFF ile birlikte 8-14 yaş grupları için yeni turnuvaları ilave edeceğiz. Kadın Futbol Turnuvamız Zafer Kupası adı altında devam edecek. Mevcut Kapalı Spor Salonumuz onarımdan geçiyor. 3 adet kapalı antrenman salonu için 2021 yılında Spor Toto Teşkilat Başkanlığının destekleri ile yatırıma başlıyoruz. Yine 2 adet bayan ve erkekler için Osmangazi Parkımızın içinde yüzme

havuzlarımızı 2021 yılında inşa edeceğiz. Yine Osmangazi Parkında bayan ve erkek sporcular ve halkımız için fizik tedavi, kondisyon salonu, sağlık salonu yer alacak.

6.5 kilometrelik Sakarya Kıyısı Sahilimizde yürüyüş yolları, bisiklet yolları, kros yolları yapıyoruz. Sakarya nehri kıyısında 500.000 m2 lik çok büyük bir parkımız ve spor alanlarımız oluyor. Bunun yaklaşık 250.000 m2 lik bölümünü tamamladık. Bu büyük parkımız ile birlikte Osmanelimizde 500.000 adet ağaç dikmiş olacağız. Yine aynı parkta plaj gibi kullanabileceğimiz, su sporları, sörf, kano, kürek yarışmaları yapılabilecek. Göletin diğer bir faydası ise yangınlar içinde kullanılabilecek.20.000 m2 lik alanı kapsayacak gölet çok güzel bir görünüme sahip olacak. Çerkeşli Köyümüzdeki Gölette Belediye Sporumuzun su sporları tesisleri yer alacak. Çerkeşli Göletinde özellikle köylerimizdeki genclerimize yüzmeyi mutlaka öğreteceğiz ve su sporları konusunda da onları yetiştireceğiz. Yine Hisarcık, Adliye, Ağlan, Boyunkaya, Oğulpaşa Köylerimizde sporcular ve gençlerimiz için kamp merkezleri ve göletlerde su sporları ve balıkçılık alanları yer alacak. Osmaneli gençlerin ve doğaseverlerin hayran kalacağı ve Marmara Bölgemizde örnek bir spor ve turizm kenti oluyor.

Bu yazı toplam 24925 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.