ÇİFTÇİ BU SENEDE ZARARDA

ÇİFTÇİ BU SENEDE ZARARDA

DOMUZLAR KONUSUNDA TEDBİR ALAMAYAN YETKİLİLER YÜZÜNDENÇİFTÇİ BU SENEDE ZARARDA

A+A-

Geçtiğimiz aylarda Osmanelili 10 Köy Muhtarının gazetemize gelerek şikâyetlerini dile getirdikleri ve “Ya Domuzlara Sahip Çıkın, Ya Da Çiftçiliği Bırakacağız” dedikleri haberimizin üzerinden aylar geçmesine rağmen yetkililerden hiçbir tedbir gelmedi. Yaz sezonu ile birlikte çiftçilerimizin tarlalarına ektikleri ürünleri yine Domuzlar yemeye devam ediyor. Önüne çıkan her türlü ürünü yok eden domuzlardan bıkan çiftçiler ise feryat etmeye devam ettikleri halde, çiftçilerin feryatlarını kimse duymuyor.

Söğüt’ün Küre köyü Muhtarı İbrahim Göğercin, "7 senelik emek 1 gecede boşa gitti. Üreticimize, bize yazık değil mi? Yaban hayatını korurken çiftçiler ölüyor." dedi.

ÜRETİCİLER DAHA ÖNCE UYARMIŞTI!

Hatırlanacağı üzere daha önce de bazı üreticiler Sakarya gazetesine giderek domuzlardan kaynaklanan şikâyetlerini dile getirmişlerdi. Kurtköy'lü çiftçi İbrahim Akçay, mahsullerine zarar veren domuzlarla ilgili sıkıntısını Sakarya Gazetesine anlatarak yetkililere seslenmiş ve "Devlet domuzuna sahip çıksın" demişti. Çiftçi Akçay'ın ardından İlyasça köyünden emekli öğretmen Bilal Yılmaz'da yine Sakarya gazetesine domuzlarla ilgili sıkıntılarını anlatmıştı. Bu şikâyetlerin ardından gazete sahibi Şadi Erdal'da çiftçilerin domuzlarla ilgili şikâyetlerini "Olaylara Bakış" köşesinden yazıya dökerek üreticilerin domuzlarla ilgili şikâyetlerini kaleme almıştı. Diğer yandan gazetemiz Osmaneli Haber Gazetesi'nde, Osmaneli'ne bağlı 10 köy muhtarının domuzlarla ilgili şikâyetleri gündeme getirilmişti. "Ya domuzlara sahip çıkın ya da çiftçiliği bırakacağız" diyen muhtarlar yetkililerin dertlerine derman olmasını istemişlerdi. 

'EMEĞİMİZ YOK OLDU'

Gelinen süreçte ise çiftçilerin bu uyarılarına rağmen yetkililer tarafından domuzlarla ilgili hiç bir önlem alınmadığı gözler önüne serildi. Önlem alınmadığının en büyük göstergesi ise Küre'de yaşandı. Küre'de kiraz bahçelerine giren onlarca domuz bahçelerde bulunan meyveleri talan ederken, ağaç dallarını kırdı. Domuzların talan ettiği bahçelerine giden üreticiler ise isyan etti. Bazı üreticiler gazetemize telefonla ulaşarak: "Bahçelerimizdeki manzara ortada. Devlet domuzu korurken biz üreticiler mağdur ediliyor. Bütün kirazımız, ağaçlarımız mahvoldu. Emeğimiz yok oldu. Kim karşılayacak bizim bu zararımızı?" dediler.

'YABAN HAYATINI KORURKEN ÇİFTÇİLER ÖLÜYOR'

Küre Köyü Muhtarı İbrahim Göğercin ise, domuzlardan dolayı şuan da köyde bulunan kiraz bahçelerinde %35-40 arasında zarar olduğunu ifade ederek: "Yaban hayatını korurken çiftçiler ölüyor." dedi. Muhtar Göğercin şunları dile getirdi: "Domuz hayvanı Küre'deki toplam rekoltedeki kiraza %30-40 zarar verdi. Bahçelerimiz büyük zarar gördü. 7 senede yetişen kiraz ağaçları bu hale geldi. Kiraz olmaya başladığı andan itibaren domuzlar bahçelere girdi. Bazı ağaçları tamamen kırdı. 7 senelik emek 1 gecede boşa gitti. Üreticimize, bize yazık değil mi? Yaban hayatını korurken çiftçiler ölüyor. Yetkililerin domuzlarla ilgili önlem alması lazım. Yoksa çiftçilik bitecek" dedi.

Bu haber toplam 3008 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum