CHP ADALET ARIYOR

CHP ADALET ARIYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından başlatılan “Adalet Yürüyüşü” ile ilgili CHP Bilecik İl Başkanı Metin Yaşar tarafından bir...

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından başlatılan “Adalet Yürüyüşü” ile ilgili CHP Bilecik İl Başkanı Metin Yaşar tarafından bir basın açıklaması düzenlendi

 CHP Bilecik İl Başkanı Metin Yaşar yaptığı basın açıklamasında “Çok şey istemiyoruz herkes için gerekli olan Sadece Adalet için buradayız.
Basın toplantısını yaptığımız bu dakikalarda Türkiye genelinde 81 İlde aynı anda gençlik ve kadın kollarımızla birlikte ADALET çağrısı yapıyoruz. Bu çağrı demokrasi için, Cumhuriyetin kazanımları için, Hukukun üstünlüğü içindir.
Hukuksuzluk her gün artarak Sabrın sınırları zorlanmıştır. 
Tek amacımız dün olduğu gibi bu günde hukuku üstün kılmak demokrasiyi yaşam biçimi haline getirmektir. 
Ana yasamızın bize sağladığı Demokratik haklarımızı kullanarak genel başkanımızın da söylediği gibi Yaşadığımız bu ülkede adaletin kalmadığını tüm dünyaya duyurmak zorundayız
15 yıllık AKP iktidarı ülkenin kaderini kendisiyle özdeşleştirmiş: insanlar umudunu, geleceğini, hayallerini ve yaşamlarını kaybetmiştir. Hukuka, adalete, yargıya ve yarınlara güvenmekten uzak, korku, panik, endişe ve kaygıyla yaşamaya mahkûm edilmişlerdir.
Türkiye’de sorunlar derinleşmektedir. Pek çok insan hangi suç sebebiyle açığa alındığını ve görevden neden uzaklaştırıldığını bilmemektedir. İşini, aşını ve yaşamını onuruyla kazanıp, çalışmak isteyen demokratik koşullarda mücadele eden tüm emekçiler, eğitimciler, basın mensupları, kadınlar, demokrasi mücadelesinde cezaevlerinde bulunan tüm yurtseverler adına ADALET istiyoruz.
Değerli arkadaşlarım hiçbir zaman; “damat olup biat, yandaş olup yalaka” olmadık. 
Hak, Hukuk ve Adalet arayışımızı dün olduğu gibi bugünde sürdürmeye kararlıyız. 
Mağduriyet edebiyatı yaparak hukukun temel kuralları yok sayılıp keyfi tutuklamalara karşıyız.
İnsanlar sorgusuz sualsiz maddi temeli ve ispatı olmadığı halde, dünya görüşleri ne olursa olsun düşünce ve ifade özgürlüğü noktasında davranarak insanların özgürlüğünün elinden alınmasına ve cezaevlerine gönderilmesine her zaman karşı çıktık, karşı çıkmaya da devam edeceğiz.
 Her zaman ezilenin, mağdur edilenin, ötelenenin yanında yer aldık. Çünkü biz demokrasiye, Hukukun üstünlüğüne, Cumhuriyetin temel değerlerine sahip bir partiyiz. Biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz.
CHP İstanbul Milletvekili ve gazeteci Enes BERBEROĞLU hakkında MİT, e ait tırların durdurulması ile ilgili görüntülere ilişkin davada İstanbul 14. ağır ceza mahkemesi “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla” açıklamak suçundan müebbet hapis cezasına hükmetti. Cezada indirime giden mahkeme 25 yıl hapis cezası verdi ve tutuklanarak cezaevine konmasını karara bağladı. Milletvekilimiz şu an İstanbul Maltepe Cezaevindedir.
Temiz aşaması varken, Anayasanın milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili güvenceleri ortadayken, ikametgâhı belliyken, mahkeme tutuklama kararı verebiliyor. Ama bu ülkede damatlar, FETÖ terör örgütünün siyasi kanadındaki imamlar, hırsızlık, talan yapan bakan ve milletvekilleri yine aynı şekilde Atatürk’ün manevi şahsına hakaret eden sapkınlar, çocuklarımıza yurtlarda tecavüz edenler, kadınlarımıza acımasızca katledenler, kısacası siyasi iktidara yakın ve yandaşı olanlar serbest bırakılarak, elini kolunu sallayarak bu ülkede yaşamaya devam etmektedirler. Bu hukuksuz ve adil olmayan tutumlarıyla toplumu yozlaştırıyorlar. Toplumun adalete ve hukuka olan güvenini zedeleyerek kamu vicdanında derin yaralar açmaktadırlar. Aristo’nun dediği gibi “Adalet ilkin devletten gelmelidir. Çünkü Hukuk, devletin toplumsal düzenidir.”
Değerli Arkadaşlar; bu ülkede adaletten, hukuktan, temel hak ve özgürlüklerden bahsetmemiz söz konusu olabilir mi? Adalet mumla aranır, adalet dağıtıcıları ise siyasi iktidarın iki dudağının ve talimatlarına bakarak karar verme durumuna gelmiştir.
Asıl suçluların yargılanmadığı, masum insanların yargılanıp hapsedildiği bir dönem yaşıyoruz.
Gün gelecek bu hukuk, bugün hukuksuzluk yapanlarada lazım olacaktır. Onlar hukukun ve adaletin terazisinde tartılıp hak ettikleri cezayı alacaklardır. Ve değerli arkadaşlarım o gün geldiğinde “ADALET istiyoruz” dediklerinde bu ülkede demokrasi, düşünce ve ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü, bağımsız yargı ve yargıçlar vicdanlarının sesiyle hukukun temel kurallarını hayata geçireceklerdir.  Dünyanın en soylu kavramı adalet bu ülkede halkın ve Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarında uygulanacaktır.
Laiklik için, demokrasi için, sosyal demokratik hukuk devleti için, özgür, mutlu, barış içinde yaşamak için, tarihten gelen kader birliğimizin ve dayanışma duygumuzun devamlılığı için mücadelemiz devam edecektir. 
Bağımsız bir Türkiye için, 16 Nisan kardeşliğimizi çoğaltarak yaşam alanlarımızı, zeytinliklerimizi, mera ve kıyılarımızı koruyarak, kimsesizlerin kimsesi olmak için, bugüne kadar bütün sabrımızı zorlamamıza rağmen bu iktidarın hak, hukuk, adalet tanımayan uygulamalarına karşı çıkmak için 
Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Cumhuriyet halk partimizin cesur, yürekli, yiğit üyeleri ve vatandaşlarımızla birlikte Ankara Güvenpark’tan İstanbul Maltepe cezaevine kadar yürüyeceklerdir.
Bu yürüyüş ülkenin, geleceğin, çocuklarımızın, kimsesizlerin, çalışanların, işsizlerin, yoksulların, esnafların, toplumun her kesiminin korkudan endişeden sirkelenip, diktatörlükten, baskılardan kurtulup demokrasiyi, adaleti inşa etme yürüyüşüdür. “Kaç gün sürerse sürsün. Hepimizin bu ülkeye, insanlara, şehitlerimize ve çocuklarımıza sorumluluğumuz var.”
 AYRI AYRI DEĞİL; HEP BERABER ÇALIŞARAK, EMEK VEREREK HAYATI YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ. “ dedi.


Bu haber toplam 2909 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.