BİLECİK SMMMO BAŞKANI KIRAL'DAN ESNAFLARIMIZA UYARI

BİLECİK SMMMO BAŞKANI KIRAL'DAN ESNAFLARIMIZA UYARI

YENİ NESİL ÖDEME KAYIT EDİCİ CİHAZ KULLANMA MECBURİYETİ KONUSUNDA BİLECİK SMMMO BAŞKANI KIRAL'DAN ESNAFLARIMIZA UYARIEsnaflarımızın yeni nesil...

A+A-

YENİ NESİL ÖDEME KAYIT EDİCİ CİHAZ KULLANMA MECBURİYETİ KONUSUNDA BİLECİK SMMMO BAŞKANI KIRAL'DAN ESNAFLARIMIZA UYARI

Esnaflarımızın yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanımı ile ilgili olarak, Bilecik SMMMO Başkanı Süleyman Kıral gazetemize konu ile ilgili olarak açıklamada bulundu. Başkan Kıral yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanımına geçecek olan mükelleflerin mağdur olmamaları için yaptığı açıklamada,"Yayınlanan tebliğ ile 2014 yılı hasılatı  150 bin TL.'nin altında olanların 01/01/2017 tarihine kadar almaları gereken yeni nesil ödeme kayıt edici cihaz süresi 01/01/2018 tarihine kadar uzatıldığı, Ancak    2014 yılı satışları veya gayrisafi iş hasılatı dikkate alınarak    150  Bin TL ile 500  Bin TL arasında olan mükellefler için herhangi bir uzatma söz konusu olmadığından bu hadlerde olanların 01/10/2016 tarihinden itibaren yeni Nesil Yazar Kasa ya geçmeleri gerekmektedir. Bu hadler göz önüne alınmalı,  Esnaflarımızın mağduriyet yaşamamaları anlamında önemlidir.

Bilecik SMMMO başkanı Süleyman Kıral ödeme kaydedici cihaz alan mükelleflerin cihazlarının  kayıt işlemleri ile ilgili olarak 437 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yapılan değişiklik hususuna da açıklama getirerek, " Mükellefler, gerek mecburiyetlerinin başlaması sebebiyle gerekse mecburiyetleri başlamadan kendi istekleri ile kullanmak üzere aldıkları yeni nesil ödeme kaydedici cihazları, alış faturasının düzenlendiği tarihten (fatura tarihi dahil) itibaren 15 gün içerisinde bağlı bulundukları vergi dairesine bir dilekçeyle (alış faturası örneği, cihaz sicil numarası, cihazdan alınan bir fiş örneği de dâhil olmak üzere gerekli belgeleri eklemek suretiyle) bildirerek kayıt ettireceklerdir. Ayrıca mükellefler kayıt işlemi ile birlikte, kullanmak üzere aldıkları her bir cihaz için ayrı ayrı olmak üzere "Ödeme Kaydedici Cihazlara Ait Levha"yı söz konusu süre içerisinde vergi dairelerinden alarak işyerlerinde devamlı surette görülebilecek bir yere asacaklardır.

 Cihazın alındığı tarih itibariyle yeni nesil ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyetinin başlamasına 15 günden daha az bir sürenin bulunması halinde mükellefler, söz konusu 15 günün sonunu beklemeyecekler ve mecburiyetleri başlamadan önce yukarıda açıklandığı şekilde kayıtlarını yaptırıp ödeme kaydedici cihazlara ait levhalarını alacaklardır. Diğer bir anlatımla mükellefler cihazları, alış faturasının düzenlendiği tarihten itibaren (yeni nesil ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyetinin başlama tarihini geçmemek şartıyla) 15 gün içerisinde vergi dairesine kaydettirip levhalarını alarak kullanmaya başlayacaklardır."  dedi.

 

Bu haber toplam 1732 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.