BELEDİYE BAŞKANI ŞAHİN; OSMANELİ TARIMINI MASAYA YATIRDI

BELEDİYE BAŞKANI ŞAHİN; OSMANELİ TARIMINI MASAYA YATIRDI

Osmaneli Belediyesi 9 Haziran Cumartesi günü bugün düzenleyeceği iftar programında, Türkiye'nin ünlü üç hafızı eşliğinde Çiftçilerimizle, Gıda...

A+A-

Osmaneli Belediyesi 9 Haziran Cumartesi günü bugün düzenleyeceği iftar programında, Türkiye'nin ünlü üç hafızı eşliğinde Çiftçilerimizle, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Ak Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir'i buluşturuyor. İftar sonrası Sakarya Salonunda yapılacak toplantıda; Çiftçiler, Kooperatif, Birlik, Ziraat Odaları, Üniversite, Muhtarlar vb ilgili kurumlar Osmaneli'de tarım konusunda sorunları ve önerilerini masaya yatıracaklar.
Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, Osmaneli Tarımını adeta masaya yatırdı. Ürün çeşitliliğinin artırılmasından, çiftçilere sağlanacak desteklere kadar birçok konuda açıklama yapan Başkan Şahin; 
“Osmaneli tarım açısından Bilecik ilinin en verimli topraklarına sahip, ilçenin köylerle birlikte toplam nüfusunun %50 sinin tarımla uğraştığı önemli bir tarımsal üretim merkezi. Osmaneli köylerinde 7.000 kişi yaşıyor ve tarımla geçimini sağlıyor
Beşevler, Yeşilçimen, Oğulpaşa, Çerkeşli, Gaziler, Ağlan, Düzmeşe, Medetli, Soğucakpınar, Selçik gibi büyük köylere sahip Bu köylerimizde 2002 den sonra yapılan 7 den fazla gölete yenileri ilave ediliyor. Yapımı devam eden Soğucakpınar ve proje aşamasında olan Göynük barajı, Kızılöz barajı sonrası sulanabilir alanlar çok daha artacak. Toplam 134.000 Dönüm tarım arazisinin % 60 şu an sulanabilir konumda.
Toplam tarım arazisinin %80 lik kısmında sırasıyla 1-Karpuz, 2-Domates, 3-Ayva, 4-Şeftali, 5-Buğday üretimi yapılıyor. Raf ömrü çok kısa olan karpuz, domates, şeftali aynı zamanda pazar riski taşıyan ürünler. Son yıllarda teşviklerle kanatlı hayvan üreten 10'nun üzerinde büyük tesis yapılmış 5.000.000 TL üzerinde hibe sağlanmıştır. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık tekrar canlanmaya başlamıştır. CP Standart Gıda AŞ en önemli gıda sanayimizdir.
Ürün çeşitliliğinin son yıllarda artmaya başladığı gözlenmektedir. Bağcılık, Kırmızı Biber, Fasulye, yem bitkileri, kavun üretimde artış gösteren ürünlerdir. Yeni ürünlerle ürün çeşitliğinin artması çiftçimiz için riskleri azaltacaktır.
Osmaneli tarımı için geliştirilmesi gereken alanlar kısaca;
1-Ürün çeşitliliğinin artması. 5 ürünün toplam üretimin %80 nini oluşturuyor olması büyük pazarlama riskini doğurmaktadır.
2-Tarım ürünlerinin ilk üçü raf ömrü çok kısa ürünlerden oluşmakta, buda riskleri arttırmaktadır.
3-Tarımsal ürünlerimizin Pazarlanması büyük sorundur. Alıcılar çoğu zaman fiyatlarla oynamakta, çiftçiden alınan fiyatlarla tüketiciye ulaşan fiyatlar büyük anormallik göstermektedir. Aracılar köylümüzü sömürmektedir.
4-Üretim giderlerini, ürün fiyatlarında istikrarsızlıklar nedeniyle karşılamak zorlaşmaktadır.
5-Ürünlerin depolanması için tesisler yetersizdir.
Osmaneli Çiftçilerinin Tarımsal alandaki bu sorunlarını gidermek için önerilerimiz;
1-Tarımda ürün çeşitliliğini arttırmak.
2-Raf ömrü uzun ürünlere yönelmek.
3-Pazar olanaklarını artırmak suretiyle alıcı sayısını yükseltmek. Bu anlamda belediyemizce hal binamız kurulmaktadır.
4-Tarım Kredi kooperatifi ve diğer kooperatiflerin pazarda alıcı olarak yer almasını sağlamak.
5-Sözleşmeli alımlara yönelmek.
6-Soğuk hava deposu, paketleme gibi tesislerin sayısını arttırmak.
7-Çiftçilere sağlanan desteklerin arttırılması.
8-İPART Destekleri ilimiz içinde verilmeli.
9-Belediyelerin kırsal destekleme desteklerinden yararlandırılması.
9 Haziran cumartesi günü Tarım, Gıda ve hayvancılık Bakanımız Mehmet Daniş, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Milletvekilimiz Halil Eldemir ve üst düzey bakanlık yöneticilerinin katılacağı toplantımızda çiftçilerimizin tüm sorunlarının masaya yatırılacak ve çözüm aranacak. Toplantıya konuyla bağı olan herkesi bekliyoruz” dedi.

Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.