BAYRAMI İNSANLIK ADINA YAŞAYALIM

BAYRAMI İNSANLIK ADINA YAŞAYALIM

On bir ayın Sulatanı Bir Ramazan ayını daha geride bırakmanın hüznünü yaşıyoruz. Ramazan ayının bitmesinin hüznünü yaşarken, Ramazan Bayramının...

A+A-

On bir ayın Sulatanı Bir Ramazan ayını daha geride bırakmanın hüznünü yaşıyoruz. Ramazan ayının bitmesinin hüznünü yaşarken, Ramazan Bayramının gelmesinin de sevinci ile gönüllerimizi dolduruyoruz. İki gün sonra erişeceğimiz Ramazan Bayramı ile ilgili olarak, Osmaneli Müftülüğü, Ramazan Bayramının önemine binaen bir mesaj yayınladı. Osmaneli Müftülüğünce yayınlanan mesajda; 
“Bayrama barış, umut ve güven içinde ulaşan bizler, bugün umutsuzluğu gönüllerimizden söküp, bizden bayram neşesi bekleyenlere beklediklerini ikram etmeli, bayramın sevincini, neşesini dua, tekbir ve selamlarla önce kendi içimizde duymalı sonra da bayrama acıyla, gözyaşıyla ulaşabilmiş kardeşlerimize bunu en kalbi ve samimi duygularımızla hissettirmeliyiz.
Ülke, millet ve İslam âlemi olarak rahmet, mağfiret ve arınma mevsimi ramazanın sonunda yeni bir bayrama daha kavuşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz.
Bayramlar, bizleri istikbale taşıyan ve tarih sahnesinde biz Müslümanlara süreklilik kazandıran en müstesna zaman dilimleridir. İman kardeşliğinin tezahür sahneleri bayramlar, Müslüman kalma şuurumuzu sürekli diri tutan şeâir-i diniyyedendir. Bayramların zamanı başka zaman, cihanı başka cihan eyleyen, mahzun gönüllere sevinç ve müjde tattıran, coşku ve barış rüzgârlarının dalga dalga yayıldığı ulvi zaman dilimleridir.

Bu coşkunun bayram sabahı bayram namazı ile tekbirlerle gürleşip, gönülden gönüle, evlerden evlere taşındığını, sokaklara ve meydanlara taştığını, müminlerin yüzünde ve sesinde hayat bulduğunu, bayramların her yıl gelip geçen sıradan bir tatil günü değil insani ve İslami güzelliklerin birlikte yaşandığı, birlik, beraberlik, sevgi ve saygının en güzel örneklerinin sergilendiği, toplumun bütün kesimlerinin birbiriyle kaynaştığı paylaşma ve dayanışma günleri ve mutluluğun, sevincin, muştunun hakkını verme günleridir.
"Hayatın çilesini birlikte omuzladığımız eşlerimizi sevindirelim. Özellikle varlık sebebimiz olan anne ve babalarımızı unutmayalım ve onların hayır dualarını alalım. Evlerimizin canlı bayramları olan çocuklarımızı, kuşatıcı bir sevgi ve kardeşliği yaşadığımız bu ibadetin coşkusu ile tanıştıralım. Bize sığınan kırık kalpleri onaralım, gönlümüzün kapılarını Allah'ın biçare misafirlerine açalım. Bayramın manevi atmosferinde mültecilerin, yetimlerin, yaşlıların ve engellilerin gönüllerini imar etme, yoksulları, onuruyla, izzetiyle yaşayan ihtiyaç sahiplerini, vatanımız uğrunda canını feda eden aziz şehitlerimizin emaneti olan eşlerini ve yavrularını, terörden dolayı evlerini, yurtlarını, işlerini terk etmek zorunda kalan, maddi ve manevi anlamda zarara uğrayan tüm kardeşlerimizi hatırlayalım.
Yaralı gönülleri, bitap düşmüş yürekleri, yara alan kardeşliklerimizi onaralım. Yüreklerin en ağır yükü olan küskünlüklere son verelim. Bayram yapamayanlara bayram yaptıralım. Ve şunu asla unutmayalım, insanlığın ümidiyiz biz. Bayramı kendi adımıza değil insanlık adına yaşayalım. Bayramımız yeni bayramlar doğursun. Sevincimiz yeni sevinçlerin toprağı olsun. Huzurumuz nice huzursuzlukların çaresi, mutluluğumuz tüm insanlık ailesinin acılarına teselliler sunsun. Bayramınız mübarek olsun” denildi. 


Bu haber toplam 1597 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.