95. YILA SADE TÖREN

95. YILA SADE TÖREN

Bilecik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 95'inci yıl dönümü düzenlenen sade bir törenle kutlandı. Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde...

A+A-

Bilecik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 95'inci yıl dönümü düzenlenen sade bir törenle kutlandı. 
Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene; Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Vali Yardımcıları, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Tanju Selçuk Yücel, Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Mehmet İnce, kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile az sayıda vatandaş katıldı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kurtuluş yıl dönümü kutlamaları hakkında gelen telgraflar arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı da okundu.

95.-yila-sade-toren-(2).jpg
Günün anlam ve önemini belirten açılış konuşması yapan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 95 yıl önce şaha kalkan bir milletin bağımsızlığı uğrunda vermiş olduğu taktire şayan bir mücadeleyle, canları pahasına kendilerine vatan edindikleri ve bizlere miras bıraktıkları bu güzide topraklarda, kurtuluş mücadelemizin yeni bir yıl dönümünü kutladıklarını belirtti. Yağcı, "Bizler; dirilişin, kuruluşun ve kurtuluşun şehri Bilecik’imizde, şanlı Osmanlı Devleti ve Cumhuriyetimizin kuruluş ruhundan aldığımız güçle, muasır medeniyetler hedefinden asla taviz vermeden, bu vatan uğruna canlarını seve, seve feda eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı, şehitlerimizi, gazilerimizi her zaman olduğu gibi bugün bir kez daha minnetle anıyor, bu vesile ile sizleri en derin sevgi saygı ve muhabbetlerimle selamlıyorum. Dönemin şartları içerisinde askeri kuvvetlerimizden kat, kat üstün bir ordu karşısında kazanılan kurtuluş mücadelesi; birlik ve beraberlikten, istiklal ve istikbalden en zor koşullarda dahi vazgeçilemeyeceğini tüm dünyaya tespit ermiştir. Milletçe sahip olduğumuz vatan sevgisi ve hürriyet aşkı, dün olduğu gibi bugün de her Türk evladının kahramanlık ve cesaretinde vücut bulmaktadır. Cumhuriyetimizin temellerinde yer alan bu yüksek ruh ve şuur her an canlı kalacak, yeni Türkiye yolunda ufkumuzu aydınlatmaya devam edecektir. Öyle ki; şanlı tarihimizde buna benzer nice zaferler kazanan ve destanlar yazan büyük Türk Milletinin neferleri olarak bizler Milli Mücadelemizi, yeniden diriliş ve yeniden kurtuluş hareketimizi bugün bir kez daha büyük bir minnet ve gururla haykırıyoruz" dedi.
"Tarih, bir milletin en önemli hayat kaynaklarından biridir"
Diriliş, kuruluş ve kurtuluş hamurunun aziz milletin kanlarıyla yoğrulduğu Türkiye'de emperyalist güçlerin, hainlerin tasarladığı kalleş oyunları bir, bir gün yüzüne çıkarmaya ve bu oyunları bozmaya devam ettiklerini aktaran Yağcı, "İstikrarın huzur, yüreğimizdeki imanın en büyük güç olduğu cennet vatanımızda sınırlarımıza, istiklalimize ve istikbalimize göz diken her kim varsa misliyle layık olduğu cevabı bu milletten almıştır, almaya da devam edecektir.
95.-yila-sade-toren-(3).jpgBundan 95 yıl önce belki topumuz, tüfeğimiz cephanemiz yeterli değildi. Lakin o yüksek ruh ve gönüllerdeki iman karşımızda birleşen, vatanımızı bölmek ve parçalamak isteyen bir takım devletlere gereken cevabı vermiştir. Bugünde öyle değil mi! Şairinde ifadesinde olduğu gibi, 'Kaderinde üstünde bir kaderin varlığını ve göklerden gelen bir karar olduğunu sindiremeyenler kirli oyunlarına devam ediyorlar. Her seferinde yanılıyorlar ve her geçen gün kaybolmaya mahkum oluyorlar. Şehitler tepesi boş değil, toprağını kahramanlar bekliyor. Bir bayrak dalgalanmak için, rüzgar bekliyor. Destanı öksüz, sükutu derin meçhul askerin, türbesi yakışmış bu kutlu tepeye. Yattığı toprak belli, tuttuğu bayrak belli, kim demiş meçhul asker diye?' dizelerinde ifade edildiği gibi bir gül bahçesine girer gibi toprağa düşen her şehidimiz, bu toprakları vatanımız olarak tescilleyen önemli unsurlardır. Bu esnada İslam coğrafyamızda akan kan, yanan ateş durmuyor. Arakanda yapılan insanlık dışı vahşete tanıklık ediyoruz. İnsanlık herkese nasip olmuyor kardeşlerim. Yüce rabbim oradaki masumlara ve mazlumlara en kısa zamanda zafer nasip etsin. Tarih, bir milletin en önemli hayat kaynaklarından biridir. Milletler; tarihlerinden güç alarak, geçmişlerinden gelen birikimlerinin üzerine geleceklerini inşa ederler" ifadelerine yer verdi.
"Gelin, yeni Türkiye yolunda böylesine önemli bir konumda bulunan şehrimizi yarınlara, emin adımlarla taşıyalım"
Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı konuşmasının devamında, "Bugün memnuniyetle ifade etmek isterim ki ecdadımız, uğrunda büyük bedeller ödeyerek, bizlere her safhası parlak zaferlerle dolu şanlı bir tarih armağan etmiştir. Gelin, tarihimizi hep birlikte yad edelim. Gelin, yeni Türkiye yolunda böylesine önemli bir konumda bulunan şehrimizi yarınlara, emin adımlarla taşıyalım. Ezanlarımızı susturtmayalım, bayrağımızı indirtmeyelim, bu cennet vatanı asla böldürtmeyelim. Tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet inancıyla gelin dirilişe ve kurtuluşa hep birlikte yürüyelim. Bu duygularla şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci yıl dönümünü ve yaklaşan geride bıraktığımız Kurban Bayramımızın kutlu olmasını diler bizlere, milletimize, tüm dünyaya barış, kardeşlik ve hoşgörü getirmesini temenni ederken bir kez daha; Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kurtuluş mücadelemizin tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve bilhassa 15 Temmuz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha yad ediyorum" dedi.

95.-yila-sade-toren-(1).jpg
Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın konuşmasının ardından günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasıyla Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selma Göktürk Çetinkaya'nın ‘Milli Mücadelede Bilecik’in Yeri ve Düşman İşgalinden Kurtuluşu’ konulu konferans verdi. Konferansın ardından Tugay ve Garnizon Komutanlığı Bando Takımı gösterisi Bilecik Belediyesi Mehteran Takımı da gösteri program sona erdi. Program sonunda katılımcılara pilav, ayran ikram edildi.
Öte yandan Tugay ve Garnizon Komutanlığı Bando Takımının çaldığı Mavili mavili mor çiçek adlı anonim Bilecik türküsü büyük alkış aldı. 

Bu haber toplam 1943 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.