• Bilecik21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ziraat Mühendisi Serkan Karyağdı; “VERİMİN ARTMASI İÇİN YERLİ TOHUM YEREL ÜRÜN”
27 Eylül 2016 Salı 08:15

Ziraat Mühendisi Serkan Karyağdı; “VERİMİN ARTMASI İÇİN YERLİ TOHUM YEREL ÜRÜN”

Geçtiğimiz Cumartesi günü, Oğulpaşa köyünde Tarla günü yapıldı. Tarla gününde HÜNKÂR F1 Domates tohumunun tanıtımını yapan GENTAR TOHUMCULUK ve ilçemizde esnaflık yapan Ziraat mühendisi Serkan Karyağdı’da hazır bulundular. Ziraat Mühendisi Serkan Karyağdı ile Tarla gününü sorduk. Karyağdı yaptığı açıklamada “Tarımsal alanda en yenilikçi köylerden Oğulpaşa’ya misafir olduk. Yeniliklerin öncüsü değerli ağabeyimiz, davetlimiz olduğu halde bizi en iyi şekilde misafir eden, S.S. Oğulpaşa Köyü Sulama Koop. Başkanı İbrahim Polat’a minnettar olduğumuzu iletmeden geçemeyeceğim. BEBKA desteğiyle hayata geçirdiği, güneş enerjisi ile elektrik üretmek suretiyle 8000 da tarım arazisini sulanabilir hale getirmesi, bana göre bir insanın bırakabileceği en kalıcı miraslardan. Bu değerli mirasa bir hediye de % 100 yerli bir tohum firması olan GENTAR TOHUMCULUK’ TAN geldi.
Bölgenin ileri gelen üreticilerinden Mustafa Gön’ün tarlasında düzenlenen çeşit tanıtımına civar köylerden de tüccar, bayi ve üreticilerin katılımıyla onlarca kişi, hem yeni nesil sulama sisteminin avantajlarını, hem de bölgede yaygın ekilişi yapılan çeşide oranla misliyle yüksek tonajlı ve çok yüksek kaliteli yeni nesil domates çeşidiyle tanıştı. Tüm ziyaretçilerin ortak kanaati çok verimli ve kaliteli çeşidin hasılatı artırdığı, yeni sulama sisteminin de maliyeti düşürdüğü, bu sayede de üreticilerin gelirlerinin arttığı yönünde.
Yeni çeşit, bölgede baş gösteren hastalıkların neredeyse tamamına dayanıklı olup meyve kalitesi ve tonaj yönünden çok avantajlıdır. Meyve rengi, erkencilik, hızlı kızarma özellikleri açısından tam not alan çeşidin iriliği üreticilerin çok dikkatini çekti. Yerel pazarlarda, yerli domates olarak tezgâhlarda yerini alan çeşit farklı fiyatla satılıyor. Bölgenin önde gelen bayileri ve tüccarlardan da geçer not alan tamamen yerli ve milli çeşit HÜNKÂR F1 markasıyla piyasaya sürülüyor. Firma yetkilileri, İbrahim POLAT’ın da yaygın olarak söylediği gibi “Destek sizden, Hizmet bizden” diyor. Bölgemiz için hayırlı olmasını umut ediyoruz” dedi

Bu haber toplam 1818 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
2. MANŞET
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Osmaneli Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 228 461 54 65 | Haber Yazılımı: CM Bilişim