• Bilecik10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ULVİ ERBAŞ’IN ESERLERİ MÜZEDE
05 Mayıs 2020 Salı 15:20

ULVİ ERBAŞ’IN ESERLERİ MÜZEDE

Ulvi Erbaş 90 yaşında vefat etmeden önce, Osmaneli’nin gülen yüzü, büyüğü herkesin sevdiği, saydığı, saygı duyduğu, sıcak, samimi ve alçak gönüllü yapısıyla durmadan yorulmadan bir şeyler üretmek, anlatmak ve öğretmek için yaşına rağmen dinamik ve enerji dolu bir insan olarak tanınmaktaydı. Ulvi Erbaş tarihe olan sevgisiyle İlçe’nin turizmine katkı sağlamak amacıyla her türlü fedakârlığı, çabayı göstermiş ve bu anlamda daha önceki tarihimize ait olan eserlerin birer kopyasını düşünerek yeniden hayat vermiştir. Ulvi Amca'nın maketlere olan ilgisi ise, 2. Abdülhamit döneminde yeniden inşa edilmiş, akabinde yangınlarda tahrip olan tarihi Yangın Havuzunun yıkılmasında sonra; tarihi konakların yanı sıra var olan eserlerin de yıkılacağı endişesinden hareketle ilçede bulunan tarihi binaların ve tarım aletlerinin maketlerini yapmakla başlamıştır.
Ulvi Erbaş maketlerini yaparken hiçbir şekilde elektronik ve teknolojik alet kullanmadan, testere ve bıçakla yapmış. Osmaneli Belediye Başkanı Rahmetli Selahattin Çetintaş tarafından yer tahsis edilmesi ile yapmış olduğu eserleri sergileyerek İlçe turizmine katkı sağlanmıştı. Sergiledikleri eserler arasında çıkrık, dokuma tezgâhı, tarihi köprüler, tarihi Osmaneli konakları ve yörenin eski dönemlerde kullanmış oldukları köy ve zirai aletleridir. Yapmış olduğu bütün maketler çalışır vaziyette yer almaktadır. Bunun yanı sıra maketlerinin yanında eski dönem belgeleri bir araya getirip kitap haline getirdiği arşivi de bulunmaktadır. İstiklal harbinde bölge coğrafyasının ve Osmaneli’nin durumunu mısralara dökerek şiir haline getirdiği şairliği de vardır. On parmağında on marifet olan Ulvi Erbaş vefatından önce Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin'e gelerek tüm eserlerini korunmak ve gelecek nesillere aktarılmak üzerer Osmaneli belediyesine emanet etmiştir.

ulvi-erbasin-eserleri-muzede-3.jpg
Bugün bir kısmı yıklımış olan eski konakların orjinal maketleri özelliklede hanlar geçmişi yaşatan canlı birer eser olarak Osmaneli belediyesince Müzede muhafaza edilmektedir. Çok yakında yapılması planlanan iş hanı bu maketlerden yola çıkılarak inşa edilecektir. Rahmetli Ulvi Erbaş büyüğümüzü, değerli sanatçımızı tekrar rahmetle, minnetle, dua ile anıyoruz.
ULVİ ERBAŞ KİMDİR
Ulvi Erbaş 1928 yılında Bilecik’in Osmaneli ilçesinde dünyaya gelmiş. 1941 yılında Balaban İlk Okulundan mezun olmuş. Daha sonra Eskişehir’de Lise eğitimine devam etmiş ancak 2. Dünya savaşı sırasında maddi imkânsızlıklardan dolayı lise eğitimini yarıda bırakarak, iş hayatına tezgâhtarlıkla başlayan Ulvi Erbaş, 1954 yılında Özel İdare’de Tahsildar olarak çalışmış ve 1977 yılında emekliliği ile memuriyet hayatı son bulmuştur. 27 Haziran 2018 Tarihinde vefat eden Ulvi Erbaş sağlığında tüm eserlerini Osmaneli Belediyesine vermiştir.

ulvi-erbasin-eserleri-muzede-5.jpg

 

Kaynak: Mehmet ERDEM
Bu haber toplam 894 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
2. MANŞET
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Osmaneli Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 228 461 54 65 | Haber Yazılımı: CM Bilişim