• Bilecik17 °C

MEHMET ERDEM / Yazı İşleri Müdürü

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MEHMET ERDEM / Yazı İşleri Müdürü

POŞET MEVZUU

04 Ocak 2019 Cuma 17:20

01 Ocak 2019 tarihi itibariyle hayatımıza birçok yenilikler giriyor. Bunlardan bir de çevre kirliliğinin önüne geçebilmek amacıyla, Marketlerde poşetler bundan sonra poşetlerin para ile satılması. 
Tabi yeni getirilen bir uygulamaya insanların adapte olması çokda kolay değil. Yılların vermiş olduğu alışkanlar bir günde silinip atılamıyor. Kanunla getirilen yeni uygulamalar neler getirir, neler götürür ileriki günlerde hep birlikte göreceğiz. 
Yalnız aklıma takılan bazı şeyler var. Eskiden bizlere marketlerden verilen bedava poşetlerle çevre kirliliği yaptırılıyordu, şimdi paramızla mı çevreyi kirleteceğiz. 
Mesela, A Marketinin logolu poşetini cebime koyup B marketine alışverişe gitsem, kasada ödeme yaptıktan sonra bu poşeti cebimden çıkartıp aldığım ürünleri A Marketinin poşetine koymama B marketi görevlileri izin verirler mi? Vermezlerse ben B Marketinin poşetini mecburen almak zorundamı kalacağım? 
Poşet parası vermemek adına, markete el arabasıyla veya büyük bir domates kasasıyla gitsem, market yetkilileri bu şekilde içeriye girmeme izin verirler mi?
Markete gittiğimizde ürünlerimizi 25 kuruş vererek aldığımız marketin logolu poşetlerine koyup dışarı çıktığımızda, biz vatandaşlar kendi paramızla o marketin reklamını yapmış olmuyormuyuz? Marketler kendi reklamlarını hem de üste para alarak vatandaşa yaptırmış olmuyorlar mı?
Manavdan, Pazardan, fırından, şarküteriden almış olduğumuz ürünleri koyduğumuz poşetlere ücret alınmayacakmış. Eeee bu poşetler çevre kirliliğine sebep olmuyorlar mı? Veya bu esnaflar çevre kirliliği meydana getirmeyen naylon poşetler mi icat edecekler?
İşte böyle sevgili dostlar. Her yeni kanun, her yeni uygulama birçok soru işaretini de kendi içinde barındırıyor. Çevre kirliliğine neden olan ve yüzlerce yıl toprakta yok olmayan Naylon Poşet’e ücret uygulamaktansa, naylon poşet kökten yasaklansa daha iyi olmaz mı? Eskiden kâğıtlardan yapılan kesekâğıtları vardı. Poşetler yerine Pazar çantaları, hasır sepetler ve elbetteki fileler. Poşet yerine bunlara dönülse daha iyi olmaz mı? 
Bu Poşet mevzuu vatandaşın kafasını epeyce karıştıracak gibi duruyor. Ne dersiniz, sizce de öyle değil mi?

 

Bu yazı toplam 2074 defa okunmuştur.
YORUMLAR
Misafir
Poşet mi Kafa karıştırıyor yoksa şu olay mı??Trabzon'da MHP'li bir ilçe belediye başkan adayını AKP Genel Başkanı Erdoğan açıklıyor.
Aday kürsüye geliyor, Erdoğan'ın kulağına ;
"Bozkurt işareti yapabilir miyim" diye sorup izin alıyor.Bahçeli ülkücüleri ne hale getirdi ?
Kafası karışmayan ülkücü var mı ?
13 Ocak 2019 22:38
78.185.193.153
Misafir
10 kuruşa atık poşetleri alsalar çevrede poşet kalmaz. insanlar poşet toplayarak çevreyi de temizlemiş olurlar. En onemlisi de naylon kutu icerisineki deterjan ve tarim ilac kutularinin toplanarak çevrenin temizlenmesine katkı sağlanmış olur.
06 Ocak 2019 09:51
95.15.159.88
Doğa
En doğrusu poşeti tamamen yasaklamak
04 Ocak 2019 23:36
46.106.229.137
2. MANŞET
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Osmaneli Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 228 461 54 65 | Haber Yazılımı: CM Bilişim