• Bilecik22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
OSMANELİ YEMEKLERİ TESCİLLENİYOR
13 Şubat 2020 Perşembe 16:43

OSMANELİ YEMEKLERİ TESCİLLENİYOR

Bilecik Valiliği, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Bilecik Ticaret Odası. BEBKA ve Belediyelerimizin destekleri ile başlatılan ve Mesut Kaplan tarafından yürütülen “ilçelerimizin, ilimizin yemek çeşitlerini ve Osmanlı mutfağını tespit etmek ve arşivleme Projesi”Osmaneli’den başladı.
Osmaneli Belediyesinin katkılarıyla, Prof Dr Yunus Söylet İçmeler Tesislerinde ilk çalışma yapıldı. Proje yürütücüsü Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Mesut Kaplan yaptığı açıklamada; ”Bugün Osmaneli’de proje kapsamında çalışmalara başladık. İlk olarak Ovmaç Çorbası, Borani, Lor Peynirli Erişte yemekleri için Osmaneli Belediyesi Prof Dr Yunus Söylet İçmeler Tesislerinde kadınlarımızın sunumlarını test ettik ve bu yemekleri arşive aldık. Osmaneli’de 50 ye yakın yemek çeşidini kitaba dönüştürüp, tariflerini oluşturarak arşivleyeceğiz. Sonrası Bilecik ilinin tüm ilçelerinin aynı şekilde yemek türlerini oluşturup arşivleyeceğiz. Her yemeğin reçetesi, yapım tekniği, tescil dosyası hazırlanarak tescil işlemini gerçekleştireceğiz. Böylelikle Gastronomi Turizmi açısından çok önemli olan ilçelerimizin, ilimizin ve Osmanlı mutfağının Arşivi, tarifi, kitabı oluşacak ve ölümsüzleşecek. Çalışmalarda bize destek olan ve projeye iştirak eden, tesislerini kullandıran Osmaneli Belediyesine ve Başkan Münür Şahin’e çok teşekkür ediyoruz”dedi.
Başkan Münür Şahin yaptığı açıklamada;”
“İlimizde turizm ve buna bağlı gelişen çeşitli alanlarda çalışmalar hızlanmıştır. Gastronomik önem taşıyan yöresel ürünler Coğrafi işaretli yöresel gastronomik ürünlerin tescile konu olan niteliklerine uygun olarak üretim sürecine ait standartların korunması, ciddi bir denetim, organizasyon ve en önemlisi sürdürülebilir bir sistem gerektirmektedir. Bu çabalar sonucunda Osmaneli yemek kültürüne ait olan ürünlerimizin incelenmesi ve tescil özelliği taşıyan ürünlerin dosyalarının hazırlanması için B.Ş.Edebali Üniversitesi, Gıda İşleme Bölümü öğretim görevlisi Mesut Kaplan ile beraber çalışmalar başlamış olup, mayıs ayı içerisinde sonuçlandırılması planlanmıştır. 
Bu çalışma ile İlimizin Yöresel ürünler hakkında yapılmış olan çalışmaların desteklenmesi, özelliklerinin tespit edilmesi, reçetelerinin çıkartılması, üretim şekillerinin standardize olması ve yaygınlaştırılmasına çalışılacaktır. Mesut Kaplan Hocamıza çok teşekkür ediyoruz, her konuda bize destek olan hocamızın hakkı ödenmez”dedi.

 

Kaynak: Serdar Demirkıran
Bu haber toplam 1873 defa okunmuştur
YORUMLAR
lefkeli11
lefkeli11
yöresel yemekler var ama hiç bir yerde satılmıyor. Belediyenin kendi tesisinde bile yok. Ancak yemek programları ilçeye gelirse onlar için yapılıyor. Onlardan başka yiyen yok. İçmeler de Lefke kebabı var mı ? Yöresel tatlı sunuluyor mu. Arşive almakla olmaz bu işler
21 Şubat 2020 Cuma 13:48
77.111.246.205
2. MANŞET
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Osmaneli Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 228 461 54 65 | Haber Yazılımı: CM Bilişim