• Bilecik9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
OSMANELİ SORUMLUSU TOPTAŞ OLDU
05 Mayıs 2020 Salı 15:32

OSMANELİ SORUMLUSU TOPTAŞ OLDU

Osmaneli’de Tema Vakfı sorumlusu Betül Toptaş göreve başladı.
TEMA Vakfı Osmaneli İlçe Sorumlusu Betül Toptaş göreve başladı. Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Mehmet Erdem’i arayarak açıklamada bulunan Toptaş, Başta toprak olmak üzere tüm doğal varlıkları korumak için çalışan TEMA Vakfı’nı temsil etmenin büyük bir sorumluluk olduğunu belirterek; “Bugün ülke genelinde 850 bini aşkın gönüllüsü, TEMA Vakfı’nın her zaman en büyük gücü olmuştur. Osmaneli ‘de doğal varlıkları ve sürdürülebilir yaşamı korumak üzere gönüllü ekibimle birlikte var gücümüzle çalışacağız. Minik Tema, Yavru Tema, Ortaokul Tema, Lise Tema ve Genç Tema gruplarını oluşturarak ilçemizde gönüllü sayımızı artırıp, ilçemize doğa ve çevre konusunda en üst düzeyde katkı sağlayacağız. Bunun için de her zaman daha çok gönüllüye ihtiyacımız var. Herkesi Tema gönüllüsü olmaya ve destek vermeye çağırıyoruz” dedi.
Tema Vakfı Osmaneli sorumlusu Toptaş “İlçe Sorumluluğumuz, toprağı bereketli, havası temiz, dereleri çağlayan; yaşanabilir bir gelecek için çalışmalar gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda doğal varlıkların korunması için kamuoyunu bilinçlendirme çalışmaları yürütecek; verimli tarım topraklarının, su varlıklarının, mera ve orman alanlarının korunması için çalışacağız. Ekolojik okuryazar bireylerin yetişmesi için okullar ve gönüllü öğretmenlerle iş birliği gerçekleştirerek Tema Vakfı’nın ücretsiz doğa eğitimlerini toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştıracağız. Tema Vakfı Osmaneli ilçe ekibi, kamuoyunu bilgilendirme ve bilinçlendirmede en önemli desteği ilçede görev yapan basın mensuplarından alacağına inanıyor. Yapılan tüm faaliyetler düzenli olarak yerel basınla paylaşacağız” dedi.
Toptaş kısaca vakfın geçmişinden günümüze yapmış olduğu faaliyetlerden de bahsetti. Tema Vakfı iki toprak sevdalısı, Toprak Dede Hayrettin Karaca ve Yaprak Dede A. Nihat Gökyiğit tarafından 1992 yılında kuruldu. Topraklarımızı tehdit eden erozyon ve çölleşme ile mücadelede toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı arttırmak, toprağa sahip çıkmak, koruyucu çözümler üretmek, doğal varlıkları korumak ve bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamak amacıyla çalışan gönüllü bir kuruluştur. Ülke genelinde 850 bini aşkın gönüllüsü bulunuyor. TEMA Vakfı bugüne kadar Mera ve Toprak yasalarının kanunlaşmasına destek sağladı. Doğal varlıkları korumak için açtığı ve müdahil olduğu 253 davanın 145’ini kazandı. 40 dava devam ediyor. 20 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alanda 17 milyon fidanı toprakla buluşturdu. 22 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alanda 700 milyon meşe palamudu ekti. 250 kırsal kalkınma, koruma ve ağaçlandırma projesi yürüttü. 3,5 milyondan fazla öğrenciye doğa eğitimleri ve farkındalık çalışmaları ile ulaştı. 50 binden fazla öğretmene ve 35 bini aşkın kamu görevlisine çevre seminerleri verdi. 90'dan fazla kitap yayımladı ve kamuoyuna sundu. 2012 yılında Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sekretaryası önderliğinde dünyada ilk kez verilen Yaşam İçin Toprak | Land for Life ödülünü ilk kazanan oldu” dedi.
İRTİBAT ADRESLERİ:Bilgi İçin:
Betül TOPTAŞ |TEMA Vakfı Bilecik Osmaneli İlçe Sorumlusu||E-posta: betul_92_toptas@hotmail.com
tema.org.tr | facebook.com/temavakfi | twitter.com/temavakfi | instagram.com/temavakfi |youtube.com/temavakfi
Umut Yeşertiyoruz TEMA Vakfı

 

Kaynak: Serdar Demirkıran
Bu haber toplam 1990 defa okunmuştur
YORUMLAR
Hasan Korkmaz
Hayırlı olması dileğiyle,çok kereler sosyal medyada paylaşımlarda bulunduğum bir konuyu dile getirmek istiyorum,Corona vesilesiyle kendini kırlara vuran vatandaşımız doğayı çok aşırı kirletmeye,aldığı market ürünlerinin ambalajlarını tükettiği yerde bırakıp gidiyor,bunun yaban hayata ve çevreye çok büyük zararı olması nedeniyle bir çözüm getirilmesi gerekmekte,bu ve benzeri konularda yapılacak çalışmalarda Osmaneli hakkında destek çıkacağını umarak çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.
05 Mayıs 2020 22:12
176.40.246.142
2. MANŞET
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Osmaneli Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 228 461 54 65 | Haber Yazılımı: CM Bilişim