• Bilecik20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HASAT ÖNCESİ PESTİSİT DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR
05 Haziran 2017 Pazartesi 15:40

HASAT ÖNCESİ PESTİSİT DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

İlimizde taze sebze – meyve ürünlerinde hasat öncesi pestisit denetimleri devam ediyor. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Hacı Dursun Yıldız yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Bitki koruma ürünlerinin etiket bilgilerine göre kullanımının denetlenmesi ile doğal dengenin korunması, insan sağlığına yönelik oluşabilecek risklerin önlenmesi ve bitkisel üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla Bakanlığımız tarafından taze meyve ve sebzelerde hasat öncesi pestisit denetim talimatı hazırlanmıştır. Hazırlanan taze meyve ve sebzelerde hasat öncesi pestisit denetim talimatı gereği ilimizde 2017 yılı üretim sezonunda kalıntı izleme programı dâhilinde Domates, Hıyar, Marul, Kiraz, Şeftali, Ayva, Ispanak, Maydanoz ürünlerinden hasat öncesi numune alınmaktadır. 

hasat-oncesi-pestisit-denetimleri-devam-ediyor-(1).jpg

Denetim esnasında gerekli kolaylığı göstermeyenler hakkında 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 41. Maddesinin ç) bendine göre idari para cezası uygulanacaktır. (8.029,61 TL.)
Alınan numunelerde yapılan analizler sonucunda "Türk Gıda Kodeksi Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği" ne uygun olmadığı tespit edilirse; 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 39. maddesinin 1. fıkrasının (j) bendi gereğince 1.605,92TL. İdari para cezası uygulanmaktadır. İlimizde 2017 yılı içerisinde şuana kadar idari para cezası veya hasat geciktirme uygulanmamıştır.
Denetim programı sayesinde; Bitkisel ürünlerde hatalı veya tavsiye dışı pestisit kullanımı nedeniyle insan sağlığına yönelik oluşabilecek risklerin önlenmesi amacıyla hasat edilmek üzere olan bitkisel ürünlerin hasat edilmeden önce denetlenmesi sağlanmaktadır." dedi.

hasat-oncesi-pestisit-denetimleri-devam-ediyor-(2).jpg
Ayrıca Bitki Koruma Ürünlerinin teknik talimatlara uygun olarak doğru dozda, doğru zamanda uygulanmasının hem üretici sağlığı açısından hem de tüketici sağlığı hem de maliyetin düşmesi açısından önemli olduğunu vurgulayarak bunun, insana ve doğaya gösterilmesi gereken bir sorumluluk olup, ihmalini vebal olarak gördüğünü belirtmiştir.

Kaynak: Tuğba Tırpan
Bu haber toplam 1268 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
2. MANŞET
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Osmaneli Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 228 461 54 65 | Haber Yazılımı: CM Bilişim