• Bilecik16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GÖZ GÖRE GÖRE YOK OLUYORLAR
01 Ekim 2017 Pazar 18:37

GÖZ GÖRE GÖRE YOK OLUYORLAR

Osmaneli ilçesinin Günüören köyü, en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Günüören köyünde 700 tarihe sahip evler bulunmaktadır. 700 yıllık geçmişten günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış olan tarihi evler, ne yazık ki kaderine terk edilmiş durumda. İlgisizlikten yıkılmaya yüz tutan tarihi evler, kendilerine sahip çıkacak kurum ve kişileri beklemekte. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan incelemeler neticesinde 11 evin tescilinin yapıldığı tarihi köy, CNN Türk ekranlarında yayınlanan 'Yeşil Doğa' isimli programın yapımcısı Güven İslamoğlu'nun da dikkatini çekti. Geçtiğimiz günlerde, köye gelerek incelemelerde bulunan başarılı belgeselci karşılaştığı manzarayı sosyal medya hesabından duyurdu. Güven İslamoğlu, tarihi ipekböceği konaklarının tek tek yıkılmasının içler acısı olduğunu dile getirerek, "Bilecik Günüören Köyü ipek böceğı konakları.Arkamda 2 konak var.Taş,ahsap,çamur kullanılarak yapılmış.Üst katlarda ipek böceği yetiştirilmiş.Zengin bir köymüş.Ama bugün 20 hane kalmış.Bu evlerde yıkılıyor.Soldaki 3 gün önce çökmüş ama sağdakinin hala şansı var.Şansı var da kim yapacak.Tescillenmiş ama onarım yok. ” paylaşımında bulundu.
Diğer yandan, Osmaneli Belediyesi'nin tarihi evlerin restoresi ve tescili konusunda ciddi çalışmalar yaptığı bilinirken, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün konuya olan sessizliği ise dikkat çekici. Bilecik'in tarihi miraslarına karşın sergilenen sorumsuz tavırlarıyla sık sık gündeme gelen Vakıflar Bölge Müdürlüğü bir kez daha aynı şekilde kamuoyunun eleştiri oklarının hedefine geldi.
Ayrıca İstanbul'da faaliyetlerini sürdüren Bilecik Osmaneli Günüören Köyü Derneği Başkanı Macit Gürses, köyde incelemelerde bulunan belgeselci Güven İslamoğlu'na ilgilerinden dolayı teşekkür etti. Dernek Başkanı Gürses, köydeki tarihi evlerin hakettiği değeri görmesi adına İslamoğlu ile diyalog içerisinde olduklarını ve kötün tanıtımı noktasında bazı projeler üzerinde çalıştıklarını ifade etti. 

gu.jpg

Kaynak: Mehmet Erdem
Bu haber toplam 2187 defa okunmuştur
YORUMLAR
Yazık olmasın
Tarih
Yıllar önce gitmiştim o köydeki hıdrellez şenliklerine çok güzel bir yer.Bu kadar öenmli bir yerin neden önemsenmediğine anlam veremiyorum.
02 Ekim 2017 Pazartesi 16:32
95.12.99.74
Arif hakki gurses
Köğümüzu.gündeme taşıyıp kalkınması ve tarihi evlerin onarımını gündeme getirilmesi ni sağlayan herkese çok teşekkür ederim sayımız olmadığı için bu hale geldik köğlü kendi gücüyle ve İstanbul daki derneğin gücüyle birseyler yapmaya uğraşıyor ama yetersiz kalıyoruz saygı değer basın yanımızda olursa gündemden dusurmese birseyler olabilir belki saygılar sunuyorum
02 Ekim 2017 14:12
212.252.83.185
2. MANŞET
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Osmaneli Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 228 461 54 65 | Haber Yazılımı: CM Bilişim