• Bilecik10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GÖKSU NEHRİNDEN ZEHİR Mİ AKIYOR?
10 Temmuz 2019 Çarşamba 11:49

GÖKSU NEHRİNDEN ZEHİR Mİ AKIYOR?

Osmaneli ilçe sınırları içerisinde binlerce dönüm arazinin sulandığı ve yine Osmaneli sınırları içerisinde Sakarya Nehrine karışan Göksu Nehri, bu günlerde değişik akmaya başladı. 

 

Nehir sularının simsiyah aktığı ve suyun üzerini köpüklerin kapladığı Göksu nehrinde acaba kimyasal atıklar mı var sorusu çiftçilerin aklına sıkça gelir oldu. Bursa’nın İnegöl ve Yenişehir ilçeleri sınırlarından geçerek, Osmaneli ilçesinde Sakarya Nehri ile buluşan Göksu nehrinin geçtiği yerlerde binlerce dönümlük tarım arazileri mevcut. Bu tarım arazilerinde yetişen, Domates, Biber, Karpuz, Şeftali, Ayva ve Armut gibi ürünler, Göksu nehrinin suları ile sulanıyor. Ayrıca Sakarya nehriyle birleşmesi sonucunda, Sakarya nehrinden de sulama yapan çiftçilerin ürünlerinin de, Göksu nehrinin suları nedeniyle zarar görme tehlikesi var. Geçmişte Sazan ve Yayın balıkları ile ünlü olan Göksu nehrinde, şu anda balık tutulamaz hale gelindi. Yetkililerin Göksu nehrine herhangi bir kimyasal atığın karışıp karışmadığını araştırmaları ve eğer bir karışım mevcutsa tedbir almaları gerektiğini söyleyen çiftçiler, “Bizler yaz ayları boyunca topraklarımızı Göksu Nehrinden aldığımız sular ile suluyoruz. Eğer nehir suyunda herhangi bir atık varsa, bu atıklar ürünlerimize de sirayet edecektir. Bu günlerde nehir yine bulanık akmaya başladı. Yetkililer bir an evvel Göksu Nehri ile ilgili araştırma yapıp tedbir alsınlar” dediler.  

 
Kaynak: Mehmet ERDEM
Bu haber toplam 2172 defa okunmuştur
YORUMLAR
sebze ve meyve de etkılenıyor
alı tayar
sayın vekıllerımız bız sızlerı ankaraya 28 bın maas almaya yollamadık mehmet kardesımızın tenkıdını okuyup ibret alınız amma seçım kacınılmaz bızde o zaman topluca cevap verecegıız hayvanlar su ıçemıyor
11 Temmuz 2019 Perşembe 08:30
176.237.132.108
2. MANŞET
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Osmaneli Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 228 461 54 65 | Haber Yazılımı: CM Bilişim