• Bilecik12 °C

Ömer ERKAL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer ERKAL

DOĞU’DA VAKTİN ÖNEMİ

04 Mayıs 2019 Cumartesi 16:27
Vakit,
Aslında bu kavram o kadar önemli ki, birazcık farkına varsak yaptığımız şeyleri ona göre seçeriz. Aslında sorunumuz yaptıklarımızın baki kalacak şeyler olmaması eğer yaptıklarımız baki olursa zamanın kıymetini kavrayabiliriz.
Eski Âlimler ömrü denk ve onunla aynı kıymette olan bir şey olmadığını söylüyor. Çünkü geri alamıyoruz veya hükmedemiyoruz. Telafisi zor da diyemeyiz, imkânsızdır.
Zamanın kıymetini anlamak istiyorsak başımızı öncelikle doğuya çevirmeliyiz. Çünkü İslamiyet’te zamana yemin vardır. Asr suresinin ilk ayeti, bu ayetin çokça meali olsa da zaman ile alakalı olduğunu kabul etmeliyiz.
Doğuda ki bilginler zamanı dolu geçirmesini iyi biliyorlarmış. Çünkü okuduğum hayatlarda bu apaçık görülmektedir. Mesela yemek yerken bile kitap okuyorlarmış şimdi ise televizyonsuz yemeğe oturmuyoruz.
Doğuda ki âlimler ölürken bile bazı konuları tartışmışlardır. Son nefeslerin de dahi önemli konuları bilmek istemişlerdir. Bizlere yansıtılan ise eğer birinin son günleri ise lunaparka gider veya tıka basa yemek yer ama o dönemde bilmediği konuyu öğrenmek onlar için en büyük mutluluk…
Kötü yazmakta aslında ilmin alameti olarak görülüyor çünkü iyi yazmak uzun sürdüğü için israf olarak bakılıyor. Sheaskpeare’ın yazmış olduğu iki yüz kitaba şaşırıyoruz. Çünkü kendimizin ait olduğu topraklarda yaşamış olan bilginlerden bihaberiz, bine aşkın eser vermelerinden bihaberiz, uyumamak için saçlarını tavana bağladıklarından bihaberiz eğer bunları bilir ve farkına vararak yaşarsak saniyelere bile farklı bakarız ve boşa zaman geçirmeyiz ve kafamızı küçük şeylerle meşgul etmeyiz.
Eskiden âlimler dünyayı üç güne ayırıyorlarmış;
“Dün güneşle beraber gitti
Bugün çalış yapman gerekeni yarına bırakma
Çünkü sen yarına yetişemeyeceksin…”
Bu yazı toplam 1553 defa okunmuştur.
YORUMLAR
Bünyamin Umut Albakan
Yazarın kendisi ile aynı okula mensubum, kendisinin çalışma aşamasında bulunma şerefine nail olmuş biri olarak tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki kendileri geleceğin aydını olmaya adaydır.
07 Ekim 2019 11:57
5.46.112.250
Osmanelili
Bir osmaneli vatandaşı olarak böyle genç ve yetenekli kalemlerin yetişmesi insanı çok sevindiriyor. Yazarı da ayriyeten tebrik ederim.
06 Mayıs 2019 13:20
37.155.244.82
Adsız
Güzel bir tespit daha. Helal kardeşim
05 Mayıs 2019 06:30
37.155.216.189
2. MANŞET
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Osmaneli Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 228 461 54 65 | Haber Yazılımı: CM Bilişim