• Bilecik21 °C

MEHMET ERDEM / Yazı İşleri Müdürü

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MEHMET ERDEM / Yazı İşleri Müdürü

ARENA

31 Mayıs 2017 Çarşamba 16:41

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, stadyumlardaki ARENA isimlerinin kaldırılması yönünde bir açıklama yaptı. Bu açıklama üzerine başta Galatasaray yönetimi stadındaki Arena ismini kaldırdı. Ardı sıra diğer statlardaki ARENA isimleri de kalkmaya başladı. Arenayı kaldırdık, şimdide STADYUM demeye başladık. Arena ismi İspanyolca, peki Stadyum isminin ne olduğunu araştırdık mı? Yok, ülkenin hâkim gücü bir şey derse anında yaparız da, mühim olan doğrusunu bulup yaparak yanlıştan dönmektir.  İspanyolca ARENA kalkıyor, Latince STADYUM geliyor. Spor yapılacak alanlara Türkçe verilecek hiç mi bir isim yok. Biz Türk’ler tarihimizde alanlarda hiç mi spor yapmamışız? Yoksa bizim dedelerimizde mi ARENA’larda dövüşmüş?

İstanbul’da yapılan 3. Hava limanı inşaatında çalışan kamyonlardan, İstanbul’un Fetih günü münasebetiyle bir filo oluşturulmuş. Tam 1453 Kamyon. İstanbul’un Fethinin 564. Yıl dönümünde oluşturulan bu Filo Guinness rekorlar kitabına girecekmiş. Öyle ya İstanbul 564 yıldır bizim, fakat İstanbul’da yapılan Dünyanın en büyük Havalimanının Teknolojik sistemini İsviçre’liler, Mimarisini de Norveç’liler yapıyormuş. 1453 kamyon ile oluşturulan Filoda yer alan kamyonların markaları ise, Mercedes, M.A.N, Volvo gibi hepside yabancı marka. İstanbul’da gezdiğinizde her işyerinin kapısında, camında hiç anlamadığımız ya İngilizce, ya Fransızca, ya da son yılların modasıyla Arapça tabelalar. Hani İstanbul 564 yıldır bizimdi? İstanbul’un kendisi ARENA olmuş zaten.

Sayın Cumhurbaşkanı spor sahalarındaki Arena kelimelerinin kalkmasını istedi birer birer kalkıyor. Şimdi Arena ismi kalkınca o stadyumlarda yapılan spor yerli olacak. Bir GS’li olarak, Basketbolda Avrupa Şampiyonu olan FB’yi elbette tebrik ediyorum. FB Avrupa şampiyonu olurken, kadrosunun ilk beşini kim sayabilir ki? Bir Türk takımı olan FB’de ilk beşte oynayacak hiç mi Türk oyuncu yok. Türk takımı Avrupa şampiyonu oldu öyle mi? Yine aynı şekilde futbol takımlarımıza baktığımızda sahaya çıkan ilk on birlerin 9 veya 10 tanesi yabancı. Hani diyorum ki biz Stadyumlarımızdaki Arena isminden önce, o stadyumların içinde oynayacak sporcularımızı mı Türk çocuklarından oluştursak? Daha iyi olmaz mı? İçi Türk olsun da varsın adı ARENA olsun ben razıyım.

50 Etiket arasında yapılan bir araştırmada, “Türkiye’de Üretilmiştir” etiketli ürünler 37.nci sırada yer almış. Yani anlayacağınız Türk Malı etiketli mallara rağbet düşük kalmış. Türkiye bu alanda son 12 ay içerisinde imajı en çok kötüleşen 3 ülkeden birisi olmuş. “Made in Turkey” etiketinin sadece Ortadoğu ve Kuzey Afrika gibi bölgelerde rekabet gücüne sahip olduğu araştırmada öne çıkmış. Cumhuriyetin yüzüncü yılına şunun şurasında 5,5 yıl gibi bir zaman kala hala kendi markamızı üretememiş bir ülke olarak, stadyumlardaki ARENA isimlerini kaldırsak ne olur, kaldırmasak ne olur. 

Bu yazı toplam 1203 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
2. MANŞET
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Osmaneli Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 228 461 54 65 | Haber Yazılımı: CM Bilişim